Wycena mieszkania – od czego zależy cena mieszkania?

864 Wyświetleń

Wycena mieszkania nie jest prosta. Przed przystąpieniem do sprzedaży nieruchomości warto zastanowić się, od czego zależy cena mieszkania. A czynników wpływających na cenę mieszkania jest całkiem sporo. Wbrew pozorom to nie jest tylko standard mieszkania lub jego lokalizacja. Dlatego jeśli planujesz sprzedaż mieszkania w najbliższym czasie, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Co ma wpływ na cenę mieszkania

Tego, co ma wpływ na cenę mieszkania jest całkiem sporo, dlatego wycena nieruchomości musi być poprzedzona zweryfikowaniem wielu kwestii. Co zatem wpływa na cenę mieszkania? Przede wszystkim:

 • lokalizacja nieruchomości,
 • rodzaj budynku,
 • standard mieszkania oraz standard nieruchomości, w której zlokalizowane jest mieszkanie,
 • nasłonecznienie,
 • przynależność do mieszkania loggii, tarasu lub balkonu,
 • winda w budynku,
 • forma własności,
 • rozkład mieszkania,
 • sąsiedztwo,
 • rodzaj osiedla,
 • ochrona obiektu i stosowane zabezpieczenia,
 • przynależność komórki lokatorskiej lub piwnicy do mieszkania,
 • dostępność miejsc postojowych wokół budynku.

Oczywiście wymienione powyżej elementy nie zamykają katalogu czynników wpływających na cenę mieszkania.

Lokalizacja a cena mieszkania

Lokalizacja w istotny sposób kształtuje cenę nieruchomości. Jeśli mieszkanie zlokalizowane jest w prestiżowej lokalizacji, cena mieszkania będzie wyższa niż w lokalizacjach, które nie cieszą się zainteresowaniem ze strony lokalnej społeczności. Przykładowo mieszkania zlokalizowane w pobliżu zakładów przemysłowych są mniej atrakcyjne.

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz, ile jest warte? Zadzwoń 690 500 353

Rodzaj budynku wpływa na cenę mieszkania

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest rodzaj budynku, w którym mieści się mieszkanie. To znaczy, że nowsze budownictwo wiąże się co do zasady z wyższymi cenami nieruchomości. Natomiast mieszkania zlokalizowane w blokach z wielkiej płyty są tańsze.

Cena mieszkania a jego standard

Oczywiście na cenę mieszkania wpływa również jego standard. Co oznacza, że im wyższy standard mieszkania, tym wyższa jest jego cena. Ale należy pamiętać, że nawet wysoki standard mieszkania nie będzie miał znaczenia w sytuacji, kiedy mieszkanie będzie zaniedbane i zagracone.

Standard budynku kształtuje cenę mieszkania

Następnym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest standard nieruchomości wielorodzinnej, w której zlokalizowane jest mieszkanie. Podobnie, jak to ma miejsce przy wpływie standardu mieszkania na jego cenę, tak i w tym przypadku, im wyższy standard bloku, kamienicy czy apartamentowca, tym wyższa jest cena mieszkania, które się w nim mieści. Zatem liczy się stan elewacji, rodzaj materiałów wykorzystanych do budowy, a nawet bryła budynku.

Cena mieszkania zależy od nasłonecznienia i balkonu

Cena mieszkania zależy również od nasłonecznienia. To znaczy, że mieszkania słabo nasłonecznione, zlokalizowane na przykład od strony północnej lub w części narożnej budynku, gdzie osłonięte są z każdej strony, będą tańsze niż mieszkania dobrze nasłonecznione zlokalizowane od strony południowej lub zachodniej. Poza tym na cenę mieszkania wpływa również przynależenie balkonu, tarasu lub loggii do nieruchomości. Co do zasady mieszkania bez nich postrzegane są jako mniej atrakcyjne, a zatem cena za nie będzie nieco niższa.

Rozkład pomieszczeń a cena mieszkania

Z pewnością czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest również rozkład pomieszczeń. Mieszkania rozkładowe są postrzegane jako te bardziej atrakcyjne niż chociażby mieszkania z pomieszczeniami w amfiladzie. Poza tym nabywcy patrzą na funkcjonalność mieszkania. Czyli mieszkanie mało ustawne powinno być tańsze niż mieszkania posiadające praktyczne rozkłady.

Forma własności wpływa na cenę mieszkania

Cena mieszkania uzależniona jest od formy własności mieszkania. Przy czym droższe są mieszkania własnościowe, a mieszkania spółdzielczo-własnościowe są co do zasady nieco niższe. Ciekawym faktem jest, iż mieszkania spółdzielczo-własnościowe maja zazwyczaj wyższe czynsze niż mieszkania własnościowe.

Cisza i spokój

Większość ludzi ceni sobie ciszę i spokój, dlatego oczekują, że ich dom będzie zlokalizowany w cichej i spokojnej lokalizacji. Mieszkania ciche są droższe niż mieszkania głośne. Przy czym na hałas wpływać mogą różne czynniki. Może to być na przykład ciąg pieszych, komunikacja miejska i samochody, a także inne odgłosy – np. z okolicznych zakładów produkcyjnych lub… kościoła.

Pozostałe kwestie wpływające na wycenę mieszkania

Wymienione powyżej czynniki nie są jedynymi, które wpływają na cenę mieszkania. Podczas wyceny mieszkania uwzględnia się również rodzaj osiedla, na którym zlokalizowany jest blok mieszkalny. Jeśli jest to osiedle zamknięte, cena mieszkania może być wyższa. Lepiej wyceniane są również nieruchomości, które zlokalizowane są na osiedlach wyposażonych w ochronę, monitoring i portiernię. Oczywiście na cenę mieszkania wpływ ma również przynależność komórki lokatorskiej lub piwnicy do mieszkania. Równie ważna jest lokalizacja nieruchomości. Mieszkania zlokalizowane w dogodnym komunikacyjnie punkcie, tj. w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej są postrzegane jako atrakcyjniejsze, a co za tym idzie – cena za nie może być wyższa. Zastanawiając się nad tym, co ma wpływ na cenę mieszkania, należy mieć na względzie, że liczy się również obecność sklepów, szkół i przychodni zdrowia w pobliżu osiedla. Co ciekawe, na cenę mieszkania wpływ ma również… sąsiedztwo!

Co obniża cenę mieszkania?

Warto wiedzieć również, co obniża cenę mieszkania. Nawet funkcjonalne mieszkanie zlokalizowane w apartamentowcu w idealnej lokalizacji może mieć wartość poniżej rynkowej, jeśli będzie zniszczone i zagracone. Dlatego przed przystąpieniem do sprzedaży mieszkania warto doprowadzić je do odpowiedniego stanu.

Co podnosi standard mieszkania?

Standard mieszkania podnieść można w prosty sposób. Przede wszystkim należy mieszkanie uporządkować, co w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością opróżnienia mieszkania ze starych mebli oraz sprzętu RTV i AGD trącącego PRL-em. Czystość to podstawa. Pamiętaj, że nie zgodnie z prawem nie możesz wyrzucić mebli i sprzętu do kontenera na odpady komunalne. Muszą one zostać umieszczone w specjalnie przeznaczonym do tego celu kontenerach, które firma zajmująca się utylizacją śmieci podstawia co jakiś czas.

Jak samemu wycenić wartość mieszkania?

Samodzielna wycena mieszkania nie jest łatwa ponieważ trzeba uwzględnić wiele czynników wpływających na cenę nieruchomości. Dlatego lepiej skierować się do osoby zajmującej się profesjonalną wyceną nieruchomości lub doświadczonego pośrednika nieruchomości.

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz, ile jest warte? Zadzwoń 690 500 353

Dodaj komentarz