Dopłaty do zakupu mieszkania w 2023 r.

776 Wyświetleń

Dopłaty do zakupu mieszkania w 2023 r. mogą być szansą dla wielu młodych osób, które na marzą o własnym mieszkaniu, a nie są w stanie spełnić swoich planów. Dlatego warto wiedzieć, jakie programy rządowe przewidziane są na najbliższe miesiące i do kogo są one skierowane. W niektórych przypadkach może się okazać, że program nie jest aż tak atrakcyjny, jak to się może wydawać…

Ceny mieszkań w 2023 r.

Ostatnie lata to drastyczny wzrost cen mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Dodatkowo wszystkie znaki na niebie mówią, że to nie koniec obniżek i w najbliższych miesiącach czekają kupujących dalsze podwyżki cen mieszkań. Osoby, które zwlekają z zakupem swoich czterech kątów powinny mieć na względzie to, że ceny nieruchomości tak szybko nie spadną – a wiele wskazuje, że będzie wręcz przeciwnie – ceny mieszkań i domów będą dalej rosły. Jak podkreślają specjaliści z Credit Agricole, „przeciętna cena transakcyjna w siedmiu największych miastach w Polsce zwiększy się do 11 tys. 943 zł średniorocznie w 2024 r. i 12 tys. 934 zł w 2025 r.”. A wraz ze wzrostem cen mieszkań na sprzedaż rosnąć będą również ceny mieszkań do wynajęcia, przez co osoby, które mają zdolność kredytową, powinny poważnie zastanowić się nad zakupem mieszkania.

Jakie dopłaty do zakupu mieszkania w 2023 r.

Wiele osób – zwłaszcza tych, które jeszcze nie zgromadziły dużego wkładu własnego lub ich zdolność kredytowa nie jest wysoka, liczy na dopłaty do zakupu mieszkania. Wzrost cen o kilkanaście procent spowodował, że nie każdy mógł sobie pozwolić na nabycie własnego mieszkania. Patrząc na popularność programów z dopłatami do zakupu mieszkań i domów w ubiegłych latach, nie ma w tym niczego dziwnego. Zwłaszcza, że sytuacja ekonomiczna polskich rodzin w kraju jest zdecydowanie mniej pewna niż to miało miejsce kilkanaście miesięcy temu. Rząd zapewne dostrzega ten fakt i dodatkowo pogarszającą się sytuację na rynku nieruchomości, dlatego postanowił wprowadzić kilka programów dla osób samotnych i rodzin, ułatwiających zakup własnego mieszkania. Będą one jednak znacząco odbiegały o założeń niezwykle popularnego programu Mieszkanie dla Młodych. Wśród tych programów wymienić należy:

  • Mieszkanie bez wkładu własnego,
  • Bezpieczny kredyt 2%,
  • Konto mieszkaniowe.

Mieszkanie dla Młodych w 2023 r.?

Mieszkanie dla Młodych (MDM) to popularny program rządowy, którego beneficjentami były młode osoby. Natomiast założeniem MDM-u było dofinansowanie wkładu własnego w chwili zawierania kredytu hipotecznego. Z tych środków można było sfinansować zakup mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego. Oczywiście ważna była powierzchnia nieruchomości, która mogła wynieść maksymalnie 75 m2 w przypadku mieszkania i 100 m2 w przypadku domu. Nieco inaczej były traktowane rodziny z przynajmniej trójką dzieci. One mogły kupić mieszkanie do 85 m2 lub dom do 110 m2. Warto dodać, że były również ograniczenia cenowe nieruchomości – każda lokalizacja miała swoje limity. Natomiast beneficjenci bez dzieci, mogli liczyć na wsparcie finansowe w wysokości do 10 proc. wartości odtworzeniowej, beneficjenci posiadający 1 dziecko – 20 proc., a rodzice trójki dzieci lub większej liczby maluchów – 30 proc. Niestety na ten moment rząd nie przewiduje uruchomienia ponownie programu Mieszkanie dla Młodych. Zachęca jednak do skorzystania z innych rozwiązań.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Rząd zapowiadał szereg zmian i udogodnień przy nabyciu mieszkania dla tych osób, które nie są w stanie sprostać oczekiwaniom banków. Czyli pomimo, iż stać ich na spłatę raty kredytu hipotecznego, nie mają wystarczającego zaplecza finansowego, aby dostać kredyt. W tym celu rząd stworzył program Mieszkanie bez wkładu własnego, który wszedł w życie 26 maja 2022 r. Dzięki temu programowi, rząd chciał zlikwidować barierę wymaganego przez banki i prawo wysokiego wkładu własnego, który jest jedną z przyczyn, dla których ludzie nie mają szans na nabycie mieszkania. Dlatego należy wiedzieć, że Mieszkanie bez wkładu własnego nie jest przeznaczone dla osób z bardzo niskimi dochodami. Natomiast jest to program, który wprowadza opcję objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego, jaki zaciągany jest na zakup mieszkania lub domu. Przy czym objęta gwarancją część kredytu musi wynosić od 10 do 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt (wartości nieruchomości). Kredyt musi być udzielony na min. 15 lat.

Spłata rodzinna a Mieszkanie bez wkładu własnego

Osoby zainteresowanie programem Mieszkanie bez wkładu własnego powinny wiedzieć, że jest on połączony z innym programem rządowym, tj. programem Spłata rodzinna. Opiera się on na tym, że jeśli w czasie spłaty kredytu zaciągniętego z programem Mieszkanie bez wkładu własnego, dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie lub kolejne dziecko, będzie przysługiwać rodzinie spłata w wysokości 20 000 zł w przypadku drugiego dziecka i 60 000 zł w przypadku trzeciego i kolejnego.

Bezpieczny Kredyt 2%

Kolejnym programem rządowym, który ma docelowo pomóc polskim gospodarstwom domowym w zakupie nieruchomości jest program Bezpieczny Kredyt 2%, który ma dopiero się pojawić najpóźniej w IV kwartale 2023 r. Z programu będzie mogła skorzystać osoba do ukończenia 45 roku życia, która nie jest i dotąd nie była właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego. O kredyt z programem Bezpieczny Kredyt 2%, mogą ubiegać się również osoby pozostające w związku małżeńskim oraz rodzice, którzy posiadają przynajmniej jedno wspólne dziecko. Wówczas warunek wieku i braku mieszkania musi spełnić przynajmniej jedno z nich. Maksymalna wysokość kredytu dla jednej osoby wynosić będzie 500 000 zł. Z kolei dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem – 600 000 zł. Kredyt można zaciągnąć zarówno na mieszkanie z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Nie obowiązują limity ceny m2. Natomiast dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

Konto Mieszkaniowe

Oprócz wyżej wymienionych programów, rząd przewidział również wprowadzenie dość zaskakującego programu Konto Mieszkaniowe, który opiera się na zobowiązaniu do regularnego oszczędzania przed okres od 3 do 10 lat. Program skierowany jest do osób, które nie miały dotąd nieruchomości mieszkaniowej. Ponadto program Konto Mieszkaniowe zakłada limity dotyczące powierzchni mieszkania. Mieszkanie nie może być większe niż:

  • 50 m2 w przypadku rodziny z 2 dzieci
  • 75m2 w przypadku rodziny z 3 dzieci
  • 90 m2 w przypadku rodziny z 4 dzieci
  • bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci.

Z kolei minimalna wpłata miesięczna wynosi 500 zł, a maksymalna – 2000 zł. Każdej osobie korzystającej z programu, zostanie naliczona co roku tzw. Premia Mieszkaniowa. Jej wysokość będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Po zakończeniu oszczędzania, uprawniony będzie miał 5 lat na wydanie zgromadzonych środków.

Dodaj komentarz