Rynek najmu – boom wciąż trwa

678 Wyświetleń

Rynek najmu od jakiegoś czasu przeżywa ożywienie. Dotyczy to przede wszystkim większych miast w kraju. Ceny rosną i na ten moment nic nie zwiastuje tego, aby miało się coś w tym zakresie zmienić. Jak wygląda sytuacja na rynku najmu i czy warto teraz inwestować pieniądze w mieszkania do wynajęcia? O tym poniżej

Czym jest rynek najmu?

Rynek najmu to ta część rynku nieruchomości, na której zawierane są umowy najmu nieruchomości mieszkaniowej pomiędzy wynajmującym, którym jest właściciel nieruchomości oraz najemcą, którym jest lokator. Według definicji ustawowej zawartej w art. 659 § 1 kodeksu cywilnego, „przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”.
Zatem przez umowę najmu należy rozumieć zobowiązanie się wynajmującego do oddania i przekazania w użytkowanie mieszkania zgodnie z warunkami umowy w zamian za wynagrodzenie pobierane przez wynajmującego od najemcy w formie czynszu w określonym terminie każdego miesiąca.

Popyt na rynku najmu

Popyt na rynku najmu utrzymuje się w dalszym ciągu na wysokim poziomie. Wynika to przede wszystkim z inflacji i rosnących stóp procentowych. Poza tym większe problemy ze zdolnością kredytową sprawiają, że społeczeństwo zmuszone jest rezygnować z zakupu mieszkania na rzecz poszukiwań mieszkania do wynajęcia. Oczywiście już od września można zaobserwować większe zainteresowanie mieszkaniami na rynku najmu ponieważ jest to czas, kiedy studenci wracają do większych miast na studia. Co ciekawe, realne zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia jest większe niż dostępne na rynku. I jak pokazują prognozy, nic nie zapowiada tego, aby w najbliższych miesiącach miało się coś w tym zakresie zmienić.

Jakie mieszkania cieszą się popularnością na rynku najmu?

Na zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia wpływa przede wszystkim lokalizacja nieruchomości. To znaczy, że większą popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane w bardziej pożądanych częściach miast. Oczywiście lokalizacja mieszkania wpływa również na cenę mieszkania do wynajęcia. Poza tym na zainteresowanie mieszkaniem do wynajęcia wpływa jego wygląd i standard. Czasy, kiedy mieszkania pamiętające PRL cieszyły się wzięciem odeszły w zapomnienie. Najemcy oczekują czegoś nowszego i bardziej atrakcyjnego. Co więcej, są w stanie za wyższy standard mieszkania dopłacić. Warto zwrócić uwagę, że zainteresowaniem cieszą się zarówno nowo wybudowane mieszkania, jak i te w kamienicach i blokach z wielkiej płyty. Oprócz tego, na zainteresowanie mieszkaniami wpływa metraż i liczba pokoi. Najbardziej uniwersalną nieruchomością jest mieszkanie dwupokojowe. Aczkolwiek popularnością cieszą się również kawalerki i większe mieszkania. Przy czym te drugie cieszą się większym popytem wśród obcokrajowców i rodzin z dziećmi. Zainteresowania mieszkaniami do wynajęcia nie zmieniają nawet rosnące ceny nieruchomości.

Absurdalnie wysokie ceny najmu

Aktualnie ceny najmu są wyższe niż kiedykolwiek wcześniej. Poza tym w większych miastach Polski, wciąż one rosną. Mimo wszystko zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia jest większe niż ich dostępność. Co, oprócz inflacji i rosnących cen, dodatkowo wpływa na podwyżki cen najmu. Według HRE Investments, w ciągu ostatniego roku na największych rynkach nieruchomości do wynajęcia w Polsce, średnie stawki czynszów poszły w górę aż o 20-25 proc. I co ważne – nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić w tym zakresie. Wysokie stopy procentowe i problemy z uzyskaniem kredytu, galopująca inflacja i ogólny wzrost kosztów utrzymania, sprawiają, że rośnie grono osób decydujących się na najem.

Mieszkania do wynajęcia – czy wciąż warto w nie inwestować?

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości do wynajęcia jest korzystna dla właścicieli, z kolei coraz trudniejsza dla najemców. Osoby, których warunki finansowe pozwalają na inwestycje w nieruchomości, mogą zdecydować się na zakup mieszkania pod wynajem. Należy jednak mieć na uwadze, że wyższe ceny najmu mieszkania wiążą się z wyższymi cenami zakupu nieruchomości. Nieznane są też plany rządu, który może zdecydować się na wyższe opodatkowanie właścicieli mieszkań na wynajem. Na ten moment jednak nic takiego nie ma miejsca, a nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji, właściciele nieruchomości, przerzucą na najemców wyższe koszty.

Zastanawiasz się, czy zainwestować w mieszkanie do wynajęcia? Zadzwoń 690 500 353

Gdzie szukać mieszkań do wynajęcia?

Wszystko zależy od Twoich zdolności finansowych i oczekiwań. Oczywiście jeśli zależy Ci na wynajęciu mieszkania za wysokie stawki czynszu, powinieneś koncentrować się na miastach wojewódzkich i szukać wśród regionów, które cieszą się największą popularnością wśród najemców. W Katowicach dużym zainteresowaniem ze strony poszukujących mieszkania do najęcia cieszy się kilka lokalizacji. Najlepszym wyjściem jest powierzenie poszukiwań mieszkania doświadczonemu agentowi nieruchomości, dzięki czemu masz pewność, że kupisz mieszkanie, które przyniesie Ci realny zysk.

Jak się zabezpieczyć działając na rynku najmu?

Wynajęcie mieszkania lokatorom zawsze wiąże się z pewnym rynkiem. I nie ma przy tym znaczenia pochodzenie, zarobki, czy stanowisko pracy. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu swoich interesów podczas przekazywania innym swojego mieszkania. W jaki sposób można to zrobić? Przede wszystkim podpisz umowę najmu okazjonalnego, który ochroni Cię w przypadku braku chęci opuszczenia lokalu przez najemcę. Poza tym wskazane jest wykupienie polisy, która zapewni Ci pokrycie strat przy ewentualnych zniszczeniach mieszkania.

Dodaj komentarz