Rynek pierwotny – ceny rosną i nie przestaną

691 Wyświetleń

Sytuacja na rynku pierwotnym utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie. Specjaliści podkreślają, że na ten moment ceny nieruchomości na rynku pierwotnym rosną i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłym roku sytuacja miała się zmienić. Według prognoz ceny rosną i nie przestaną. Chociaż tempo wzrostu cen nieco się zmieni.

Co to jest rynek pierwotny i wtórny?

Rynek pierwotny obejmuje nieruchomości nowo wybudowane, które dotychczas pozostawały niezamieszkane i sprzedawane są przez inwestora inwestycji deweloperskiej, którym najczęściej jest deweloper. Zdecydowanie rzadziej inwestorem jest spółdzielnia. Z kolei rynek wtórny obejmuje wszystkie pozostałe nieruchomości. Czyli do rynku wtórnego zalicza się nieruchomości, które sprzedawane są przez osobę – zarówno fizyczną, jak i prawną, która kupiła mieszkanie lub inną nieruchomość od dewelopera lub na rynku wtórnym. Kwestia zaliczenia danej nieruchomości do rynku wtórnego i prywatnego ma duże znaczenie dla celów podatkowych oraz przepisów prawa regulujących prawa i obowiązki stron. Dlatego osoby planujące zakup mieszkania, powinny zapoznać się z różnicami pomiędzy zakupem z rynku pierwotnego i wtórnego.

Wady i zalety rynku pierwotnego

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma wiele zalet. Ale również pewne wady.

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Oczywistą zaletą rynku pierwotnego jest brak konieczności uiszczenia PCC od podpisanej umowy kupna-sprzedaży. Czyli kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku zakupu mieszkania – wysokość PCC wynosi 2% wartości nieruchomości. Kolejną zaletą zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym jest dostęp do nowego mieszkania, które co do zasady, jest wolne od wad. Poza tym zakup nowego mieszkania to również możliwość wykończenia i adaptacji mieszkania bez konieczności przeprowadzenia wcześniejszego remontu. Poza tym zaletą nowych mieszkań z rynku pierwotnego jest pewność, że obiekt, w którym zlokalizowane jest mieszkanie spełnia warunki aktualnych norm budowlanych. Wśród pozostałych zalet nieruchomości pierwotnych wymienić należy przede wszystkim odpowiedzialność sprzedającego za wady nieruchomości.

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

Oczywiście mieszkanie z rynku pierwotnego ma też wady. Wśród największych wad mieszkań z rynku wtórnego wymienić należy:

 • dłuższy czas oczekiwania na nieruchomość,
 • najczęściej brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po zakupie,
 • zazwyczaj konieczność umeblowania i wykończenia mieszkania od podstaw,
 • większe formalności w przypadku zakupu na kredyt,
 • wyższe ceny czynszów.

Obecna sytuacja na rynku pierwotnym

Sytuacja na rynku pierwotnym utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Co ważne, ceny nieruchomości na rynku pierwotnym stale rosną, jednak zmienia się tempo wzrostu. Oczywiście ceny mieszkań na rynku pierwotnym są zróżnicowane. Poza tym w przypadku większej części miast w Polsce, ceny nieruchomości na rynku pierwotnym są niższe niż ceny mieszkań z rynku wtórnego. Według serwisu Money.pl https://direct.money.pl/artykuly/porady/jaka-jest-roznica-miedzy-transakcja-na-rynku-pierwotnym-i-rynku-wtornym#co-oznacza-rynek-pierwotny?-definicja-0 , cena mieszkań na rynku pierwotnym jest niższa niż na rynku wtórnym między innymi w:

 • Gdańsku,
 • Krakowie,
 • Lublinie,
 • Rzeszowie,
 • Warszawie,
 • Wrocławiu,
 • Zielonej Górze.

Rynek pierwotny w 2022 r.

Cena 1m2 mieszkania na rynku pierwotnym w większości dużych miast w Polsce utrzymywała się na poziomie ponad 7000 zł. W Warszawie średnia cena 1m2 mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła w tym roku 12 633 zł. Niewiele niższe ceny odnotowano w Gdyni, gdzie średnia cena 1m2 mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła 12 524 zł. Z kolei w Krakowie, średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła 11 371 zł/m2, w Gdańsku 10 929 zł/m2, a we Wrocławiu 10 134 zł/m2. Natomiast średnia cena 1m2 mieszkania w Katowicach w 2022 r. wyniosła 8 773 zł. Osoby inwestujące na rynku mieszkaniowym, a także klienci poszukujący mieszkania, jak i planujący sprzedać nieruchomość, zainteresuje z pewnością wiadomość, że w tym roku średnia cena mieszkania od dewelopera ma wzrosnąć o 9,8 proc.

Prognozy – rynek pierwotny w 2023 r.

Prognozy dotyczące sytuacji na rynku pierwotnym w 2023 r. są obiecujące. Według analiz specjalistów, ceny mieszkań na rynku pierwotnym mają w dalszym ciągu rosnąć. Choć nie w takim tempie, jak to miało miejsce dotychczas. Zakłada się, że średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym w 2023 r. wzrośnie o 7,8%. Co oznacza, że tempo wzrostu cen nieco spadnie. Choć w dalszym ciągu będzie odczuwalne.

Rynek pierwotny – ceny mieszkań w Katowicach

Rynek pierwotny w Katowicach rozwija się. Mimo że posiada dużą konkurencję zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zwiększa się liczba inwestorów zainteresowanych inwestycją deweloperską na terenie miasta. Oczywiście średnia cena mieszkania w Katowicach na rynku pierwotnym rośnie. Aktualnie, według danych udostępnionych przez jeden z serwisów, średnia cena 1m2 mieszkania w Katowicach  na rynku deweloperskim wynosi 9 625 zł. I prawdopodobnie w przyszłym roku przekroczy magiczną kwotę 10 000 zł.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, w tym na sytuację finansową dewelopera. Poza tym konieczne jest zapoznanie się z prospektem informacyjnym i treścią umowy. Oczywiście, równie ważne jest sprawdzenie lokalizacji nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego, sytuacja jest dla kupujących o tyle trudniejsza, że wiele muszą sobie wyobrazić. Dlatego mieszkanie z rynku wtórnego warto kupić przez doświadczone biuro nieruchomości, dzięki czemu agent nieruchomości będzie w stanie pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Dodaj komentarz