Poddasze użytkowe – 3 sposoby zagospodarowania przestrzeni

836 Wyświetleń

Poddasze użytkowe nie musi być niezagospodarowane. Skosy, okna dachowe i drewniany strop sprawiają, że przestrzeń jest wyjątkowa, posiada nieograniczone możliwości aranżacyjne i może zostać wykorzystana nie tylko w celach mieszkalnych. To również doskonałe wnętrze na biuro lub pracownię.

Potencjał poddasza użytkowego

Poddasze użytkowe daje zazwyczaj wiele możliwości aranżacyjnych. Doskonale nadaje się zarówno na cele mieszkalne, jak i na prowadzenie biura lub pracowni. Dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które wykonują pracę zdalną lub reprezentują zawody artystyczne. Nie sposób pominąć roli skosów i okien dachowych, które nadają wyjątkowego charakteru wnętrzu i doskonale prezentują się zarówno w nowoczesnych przestrzeniach, jak i klasycznych wnętrzach. Z kolei drewniany strop może stanowić niebanalny element dekoracyjny. Oczywiście zanim przystąpisz do aranżacji poddasza, sprawdź, czy możesz zagospodarować je na cele mieszkalne lub prowadzonej działalności.

Jak sprawdzić, czy poddasze jest użytkowe?

Zanim przystąpisz do aranżacji poddasza, musisz sprawdzić, czy poddasze jest użytkowe. Jeśli planujesz zagospodarować poddasze w wybudowanym już domu, musi ono spełniać kilka warunków, w tym tych dotyczących wysokości przestrzeni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, poddasze powinno posiadać w najwyższym punkcie przynajmniej 2.5 m. Przy czym oczywiście wysokość ta nie musi znajdować się na całej przestrzeni. W sytuacji kiedy wysokość poddasza jest niższa, a Ty koniecznie chcesz je zagospodarować – musisz się liczyć z koniecznością zmiany kąta nachylenia połaci dachowej lub podniesieniem dachu, co z kolei wiąże się z dodatkową papierologią i kosztami.

Adaptacja poddasza użytkowego a pozwolenie na budowę

Adaptacja poddasza na cele użytkowe wymaga w niektórych przypadkach uzyskania pozwolenia na budowę, w pozostałych zaś – wystarczy uprzednie zgłoszenie w urzędzie. Jeśli nie chcesz mieć problemów, sprawdź, kiedy adaptacja poddasza wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a kiedy powinieneś zgłosić planowane prace do urzędu.

Kiedy adaptacja poddasza wymaga pozwolenia na budowę?

Uzyskanie pozwolenia na budowę wymagane jest między innymi wtedy, kiedy następuje zmiana adaptacji poddasza w domu zabytkowym. Ponadto jeśli wraz ze zmianą adaptacji poddasza nastąpi rozbudowa lub nadbudowa domu, również potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Oprócz tego, pozwolenie na budowę wymagane jest w przypadku planowanej przebudowy elementów konstrukcyjnych domu lub przegród zewnętrznych.

Kiedy adaptacja poddasza na zgłoszenie?

Natomiast, jeśli poddasze w Twoim domu jest w całkiem niezłym stanie technicznym, a Ty nie planujesz przeprowadzania jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych i innych wymienionych powyżej prac, nie musisz uzyskiwać pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosisz to w urzędzie. Zatem pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeśli planowany jest wyłącznie:
• montaż, wymiana lub rozbudowa instalacji wewnętrznej domu,
• naprawa lub wymiana zużytych elementów budynku, np. zmiana pokrycia dachu lub podłogi, uzupełnienie tynku, montaż nowych okien dachowych (bez ingerencji w ich wielkość),
• naprawa zużytych elementów domu,
• montaż nowej instalacja wewnętrznej domu lub rozbudowa już istniejącej,
• przebudowa poddasza, która nie wymaga zmian elementów konstrukcyjnych lub przegród wewnętrznych,
• wymiana zużytych elementów domu.

Przestrzeń mieszkalna na poddaszu użytkowym

Jeśli planujesz przeznaczyć poddasze użytkowe na cele mieszkaniowe, masz duże pole do popisu. Oczywiście możesz postawić na jedną otwartą przestrzeń. Innym rozwiązaniem jest zaprojektowanie przestrzeni przedzielonej ściankami działowymi, dzięki którym uzyskasz więcej pomieszczeń, przy czym mogą to być szklane ścianki działowe. Ciekawym rozwiązaniem jest utworzenie na poddaszu użytkowym przestronnej sypialni z pokojem kąpielowym. Przy czym łazienkę możesz oddzielić od części sypialnianej efektowną ścianą ze szkła. Dla większego komfortu i zapewnienia maksimum intymności, możesz zamontować na przeszkleniach coraz bardziej popularną w Polsce folię elektryczną, która zapewni Ci prywatność za pomocą jednego kliknięcia. Poddasze użytkowe może być również królestwem dziecka. Ponieważ z powodzeniem możesz zaprojektować na poddaszu swojego domu część sypialnianą, gdzie brzdąc będzie mógł odpocząć po całym dniu szaleństw, jak i część przeznaczoną do zabawy, a nawet zagospodarować fragment przestrzeni poddasza na garderobę dziecka.

Poddasze idealne na biuro

Poddasze również nadaje się na cele biurowe działalności, która nie wymaga spotkań z klientami. Umieszczenie biuro na innej kondygnacji zapewnia większą swobodę pracy i spokój. Oczywiście nie musisz się obawiać skosów i ograniczeń z tym związanych, ponieważ możesz je z powodzeniem wykorzystać w praktyczny sposób – w miejscach, gdzie znajdują się skosy możesz zaprojektować regały na segregatory i dokumentację. Praca biurowa wymaga dla zapewnienia zdrowia narządowi wzroku dostępu do światła dziennego, dlatego warto postawić na odpowiednią ilość lub wielkość okien dachowych, które powinny być zlokalizowane w możliwie, jak najbliższej odległości od miejsca pracy.

Pracownia na poddaszu

Kolejną możliwością zagospodarowania przestrzeni na poddaszu jest stworzenie na nim pracowni. Jeśli jesteś malarką, na poddaszu możesz rozstawić sztalugi. Oddzielna kondygnacja sprzyja ciszy i spokojowi, które to wraz z kreatywnością sprzyjają nowym pracom. Oczywiście poddasze sprawdzi się również jako pracownia projektowa lub architektoniczna. Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności lub hobby, warto zapewnić sobie dostęp do światła dziennego, dlatego warto aranżacje poddasza powierzyć doświadczonej agencji projektowej, która doradzi optymalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz