Najlepsze osiedla w Gliwicach – tu znajdziesz mieszkanie marzeń?

77 Wyświetleń

Jakie czynniki decydują o tym, że niektóre lokalizacje cieszą się ogromnym powodzeniem wśród kupujących, a pewne mieszkania w Gliwicach przez kilka miesięcy nie znajdują nowego właściciela? Sprawdź, gdzie najchętniej osiedlają się osoby poszukujące nieruchomości w samym sercu Śląska.

 • Mieszkania w Gliwicach są tańsze niż katowickie lokale o podobnym
  standardzie.
 • Najdroższe lokalizacje w tym mieście znajdziemy w dzielnicy Wójtowa Wieś.
 • Gliwiczanie chcą mieszkać na nowoczesnych i kameralnych osiedlach.
 • Kupujący zwracają uwagę m.in. na lokalizację, metraż, czy standard
  nieruchomości.

Czy mieszkanie w Gliwicach będzie dobrą alternatywą dla Katowic?

Górnośląski Okręg Przemysłowy skupia większe i mniejsze miasta. Znajdziemy tu zarówno kameralne miejscowości, jak i stolicę województwa śląskiego – Katowice, czyli prężnie rozwijający się ośrodek biznesowy. Polacy coraz częściej decydują się na przeprowadzkę do tego miasta, jednak rosnące ceny mieszkań skutecznie odstraszają kupców dysponujących mniejszym budżetem. Na szczęście nie trzeba osiedlać się w stolicy województwa, aby swobodnie korzystać ze wszystkich możliwości oferowanych przez Aglomerację Śląską. Dobrym pomysłem będzie na przykład zamieszkanie w Gliwicach, gdzie lokale są wyraźnie tańsze.

Z raportu opublikowanego przez platformę nieruchomosci-online wynika, że w pierwszym kwartale 2024 roku średni zakres cen za m2 mieszkania w Katowicach wynosił 7 210 – 12 580 złotych. Specjaliści firmy rynekpierwotny.pl zauważyli, że w styczniu przeciętny mieszkaniec stolicy województwa śląskiego za miesięczną pensję mógłby sobie pozwolić na zakup 0,71 m2 mieszkania od dewelopera, zatem na swoje wymarzone M odkładałby przez kilkadziesiąt lat. Średni zakres cen w położonych nieopodal Gliwicach wygląda bardziej przystępnie – za jeden m2 lokalu zapłacimy około 6 050 – 9 170 złotych. Zakup nieruchomości w tym mieście stanowi dobrą alternatywę dla atrakcyjnych, ale drogich Katowic.

Najdroższe ulice w Gliwicach – co mają do zaoferowania topowe lokalizacje?

Średnia cena za m2 mieszkania w najlepszych gliwickich lokalizacjach oscyluje w okolicach 7000 złotych. Ostateczna kwota jest uzależniona od standardu nieruchomości, metrażu, czy udogodnień, które znajdziemy w budynku. Drogie adresy nie zawsze cieszą się największą popularnością – według serwisu Sonarhome, na przełomie maja i czerwca w rankingu cenowym prym wiodły niewielka ulica Piotra Skargi oraz położona nieopodal, kameralna ulica Mała, gdzie dominuje budownictwo jednorodzinne.

Wszystkie najdroższe ulice znajdują się w północnej części dzielnicy Wójtowa Wieś, która nie bez powodu jest uważana za jedną z atrakcyjniejszych lokalizacji Gliwic. Bliskość rynku sprawia, że okolica jest świetnie skomunikowana, jednak mieszkańcy bez problemu uciekają od miejskiego zgiełku za sprawą bujnej zieleni oraz sielskich krajobrazów, których tu nie brakuje.

Modne osiedla – dlaczego gliwiczanie chcą mieszkać właśnie tu?

Ogromne skupiska bloków z wielkiej płyty powoli wychodzą z mody. Chociaż mieszkania na Koperniku, Wojska Polskiego, czy Sikorniku stanowią wygodną i ekonomiczną opcję, to Polacy coraz częściej rozglądają się za kameralnymi inwestycjami. Jakie lokalizacje są dziś rozchwytywane? Największą popularnością cieszą się adresy utożsamiane z luksusem, niedostępnością oraz bezpieczeństwem. Nie dziwi zatem fakt, że gliwiczanie marzą o mieszkaniu na nowych, strzeżonych osiedlach.

Jednym z najgorętszych adresów jest Osiedle Bursztynowe przy ulicy Kozielskiej. Budynki zostały oddane do użytku po 2010 roku, a fenomenalna lokalizacja sprawia, że oferty, które pojawiają się na rynku wtórnym, błyskawicznie znajdują kupców. Warto zwrócić uwagę na efektowne osiedle Stara Cegielnia w Ostropie, które mieści klimatyczne i przestronne lofty. Miłośnicy nowoczesności znajdą coś dla siebie w Smart Royal Studios, położonym tuż przy ulicy Pszczyńskiej. Osoby gustujące w niebanalnych rozwiązaniach architektonicznych, poszukują mieszkania w Apartamentach Zygmunta.

Czym kierujemy się podczas zakupu własnego M?

Mieszkania na sprzedaż w Gliwicach charakteryzują się różnym standardem, czy metrażem, ale to niejedyne czynniki, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas poszukiwań wymarzonej nieruchomości. O tym, czy transakcja zakończy się sukcesem, zadecydują między innymi:

 • stan prawny nieruchomości,
 • zdolność kredytowa kupujących (jeśli korzystają z tej opcji finansowania),
 • możliwość zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów,
 • dopełnienie formalności po podpisaniu umowy sprzedaży.

Z punktu widzenia kupujących, najważniejszym aspektem wpływającym na podjęcie ostatecznej decyzji jest lokalizacja nieruchomości. Mieszkanie powinno znajdować się w bezpiecznej okolicy. Najlepiej, jeśli w pobliżu działają punkty usługowe i sklepy. Niestety, potencjalni kupcy często nie są w stanie zweryfikować, czy konkretna okolica rzeczywiście jest dostosowana do ich potrzeb – w takim przypadku warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości w Gliwicach.

Źródła:
https://www.slazag.pl/mieszkania-najdrozsze-w-katowicach-domy-w-gliwicach-zabrzu-i-mikolowie-raport-z-rynku-wtornego
https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/gliwice/przyszlosci/20