Mieszkanie na wynajem w Gliwicach – czy to się opłaca?

203 Wyświetleń

Mieszkanie w Gliwicach jest marzeniem tysięcy ludzi – zarówno studentów, jak i pracowników zatrudnianych przez okoliczne przedsiębiorstwa. Niestety, wielu z nich nie może pozwolić sobie na zakup własnego M. To doskonała okazja dla inwestorów, którzy chętnie lokują swój kapitał w atrakcyjnych mieszkaniach na wynajem. Zobacz, dlaczego warto kupić nieruchomość w Gliwicach.

 • Mieszkanie na wynajem może okazać się zyskowną inwestycją – pod warunkiem, że znamy lokalny rynek lub korzystamy z pomocy specjalisty.
 • Stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem w Gliwicach jest jedną z najwyższych w Polsce.
 • Najemcy lokali mieszkalnych w Gliwicach to głównie studenci oraz pracownicy fabryk.
 • Największym zainteresowaniem najemców cieszą się mieszkania położone w centralnych dzielnicach.

Czy warto kupić mieszkanie inwestycyjne w Gliwicach?

Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że części społeczeństwa nie stać na własne mieszkanie. Oznacza to, że lokale na wynajem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Taka sytuacja jest korzystna dla inwestorów, którzy szukają sposobu na rozsądne ulokowanie swojego kapitału. Zakup mieszkania na wynajem na Śląsku może oznaczać wysoki zysk – pod warunkiem, że uda nam się znaleźć lokal w dobrej cenie i atrakcyjnej dzielnicy. Osoby, które nie znają specyfiki lokalnego rynku, powinny nawiązać współpracę z okolicznym pośrednikiem nieruchomości. Doświadczony agent wyręczy klienta w poszukiwaniu mieszkania i zaprezentuje mu najciekawsze oferty z dużym potencjałem inwestycyjnym.

Ceny i stopy zwrotu – najważniejsze informacje

Czy inwestycja w mieszkanie na wynajem jest opłacalna? Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto zajrzeć do analiz prowadzonych przez Otodom.pl. Jeden z czołowych polskich portali z ogłoszeniami wyliczył średnią cenę m2 mieszkania z gliwickiego rynku wtórnego – w listopadzie 2023 wynosiła ona 6783 złote, z kolei najemcy musieli płacić właścicielowi średnio 2124 złote. Okazuje się, że stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem w Gliwicach pod koniec 2023 roku wynosiła 7,04% – to dobry wynik, który plasuje śląskie miasto na 9. miejscu w ogólnopolskim rankingu.

Gliwice – mieszkania na wynajem dla studentów

Politechnika Śląska to publiczna uczelnia techniczna, która każdego roku kształci kilkanaście tysięcy studentów z różnych zakątków Polski i świata. Część z nich potrzebuje mieszkania lub pokoju na wynajem. W Gliwicach działa 10 wydziałów – wszystkie są zlokalizowane w okolicach dzielnicy Politechnika. To właśnie w tym miejscu studenci najchętniej szukają lokali na wynajem, chociaż większość z nich bierze pod uwagę również mieszkania znajdujące się na:

 • Sikorniku,
 • Trynku,
 • Ligocie Zabrskiej,
 • Osiedlu Baildona,
 • Osiedlu Kopernika,
 • Zatorzu,
 • Szobiszowicach,
 • Śródmieściu.

Jakie mieszkania preferują studenci? Ci, którzy dysonują większym budżetem, najczęściej rozglądają się za jedno- lub dwupokojowymi lokalami albo kawalerkami. Trudne warunki ekonomiczne sprawiają, że nie każdy młody człowiek może sobie pozwolić na taki luksus, dlatego wielu z nich decyduje się na najem jednego pokoju. Dzięki temu inwestorzy, którzy wejdą w posiadanie dużego mieszkania, mogą liczyć na wysoką stopę zwrotu.

Mieszkania na wynajem w centrum Gliwic

Stary rynek stanowi jeden z najciekawszych punktów Gliwic. Plac otoczony klimatycznymi kamienicami i krętymi uliczkami tętni życiem zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Serce miasta to ulubione miejsce studentów oraz młodych ludzi, którzy cenią sobie dobre połączenia komunikacyjne i bliskość lokali usługowych. Wielu z nich rozgląda się za mieszkaniem na wynajem tuż przy rynku – w tym rejonie przeważają zabytkowe, przestronne kamienice. Inwestorzy często decydują się na dostosowanie lokalów w taki sposób, by zaspokajały potrzeby studentów lub pracowników, którzy przyjeżdżają do Gliwic z różnych stron świata.

Mieszkania w atrakcyjnej cenie – gdzie ich szukać?

Nie ma wątpliwości, że zakup mieszkania na wynajem w Gliwicach jest opłacalny. Z jednej strony do miasta ściągają studenci, a z drugiej strony pracownicy fabryk, których ciągle przybywa. Największym zainteresowaniem tych grup społecznych cieszą się nieruchomości zlokalizowane w centralnych dzielnicach – należy jednak pamiętać, że im bliżej rynku, tym więcej trzeba zapłacić za m2 mieszkania na sprzedaż. Na szczęście wielu przyjezdnych chętnie osiedla się na obrzeżach miasta, gdzie dominuje zieleń, cisza i spokój. Inwestorzy szukający prawdziwych okazji powinni rozglądać się za nieruchomościami zlokalizowanymi w dzielnicy Sośnica. Według portalu sonarhome.pl najtańsze mieszkania w Gliwicach znajdują się nieopodal granicy z Zabrzem.

Źródło:
https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/gliwice
https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/otodom-analytics/dane-otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow