Mieszkania w Katowicach są coraz droższe! Czy trend wzrostowy może się odwrócić?

831 Wyświetleń

Ekonomiści, pośrednicy, inwestorzy… wszyscy mówią, że mieszkania w Katowicach będą coraz droższe. Sprzedający już zacierają ręce, a kupujący łapią się za głowę – przecież od dawna nie jest tanio! Dlaczego ceny ciągle rosną i kiedy się zatrzymają? Sprawdź, co czeka śląski rynek nieruchomości.

  • Średnia cena m2 mieszkania w Katowicach wzrosła o 21% w ciągu jednego roku.
  • Gwałtowny wzrost jest częściowo związany z wprowadzeniem programu „Bezpieczny kredyt 2%”, jednak na podwyżkę wpływają także inne czynniki.
  • Według prognoz ekonomistów, wartość nieruchomości zlokalizowanych w stolicy województwa śląskiego będzie powoli rosnąć.
  • Ceny mieszkań w Katowicach mogą wydawać się wysokie, ale w innych państwach trzeba zapłacić zdecydowanie więcej za swój wymarzony dom.

Cena m2 mieszkania w Katowicach szybuje w górę!

W maju 2022 polski rynek nieruchomości odnotował szczyt cenowy – w tamtym czasie wartość domów, mieszkań i lokalów usługowych osiągnęła zawrotny poziom. Później trend się odwrócił, a w całym kraju zapanowała delikatna tendencja zniżkowa – aż do stycznia 2023 roku. Według wyliczeń Expandera oraz strony rentier.io aktualna cena za m2 nieruchomości jest niewiele wyższa niż wiosną 2022, jednak katowiczanie mogą mieć pewne wątpliwości co do wiarygodności tych statystyk. Mieszkańcy stolicy województwa śląskiego są bowiem świadkami ewenementu na skalę krajową – nieruchomości w Katowicach przebiły poziom cen z początku roku aż o 21%! Gwałtowny wzrost w tym mieście dziwi jeszcze bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że na drugim miejscu uplasowały się Wrocław oraz Lublin, gdzie roczne podwyżki wynosiły „zaledwie” 4%. Co ciekawe, przeciętna wartość mieszkania w pobliskim Sosnowcu spadła o 8%.

Bezpieczny kredyt 2% a wzrost cen nieruchomości

Co stoi za tak dużym wzrostem ceny m2 mieszkania w Katowicach? Jednym z czynników wpływających na rosnące kwoty jest inflacja, jednak ten wskaźnik gospodarczy przyczynia się do stopniowych podwyżek. Mieszkania w stolicy województwa śląskiego zanotowały skok cenowy na przełomie kwietnia i maja 2023 roku – w ciągu 30 dni zaobserwowano 12-procentowy wzrost. Nagła zmiana pokrywa się z wprowadzeniem do sprzedaży dużej puli mieszkań z rynku pierwotnego, których cena znacznie przewyższa przeciętną wartość nieruchomości z drugiej ręki. Oznacza to, że gwałtowny wzrost nie jest powiązany wyłącznie ze spekulacjami sprzedających, którzy wierzyli, że wprowadzenie programu „Bezpieczny Kredyt 2%” znacznie podbije wartość nieruchomości. Zdaniem Expandera rządowy program nie wywoła boomu na rynku, ponieważ jest skierowany do wąskiej grupy nabywców.

Czy mieszkania w Katowicach będą drożeć?

Wiele wskazuje na to, że ceny mieszkań w Katowicach będą rosnąć, jednak specjaliści nie spodziewają się nagłych podwyżek. Zwiększony popyt spowodowany programem „Bezpieczny Kredyt 2%” może potrwać około roku, a później sytuacja się unormuje – przy założeniu, że państwo nie będzie zbyt mocno ingerować w gospodarkę. Jeśli nastąpi gwałtowne obniżenie stóp procentowych, to naturalnym następstwem będzie kolejna fala popytu – tym razem znajdzie się wielu chętnych na zakup nieruchomości finansowany zwykłym kredytem hipotecznym. Niestety, w tym momencie trudno przewidzieć, jakie zmiany czekają nas w niedalekiej przyszłości. Istnieje też szansa, że ceny mieszkań utrzymają się na tym samym poziomie lub zaczną delikatnie spadać – pod warunkiem zachowania stałych stóp procentowych.

Mamy drogie mieszkania? Niekoniecznie!

Nieruchomości w Europie szybko drożeją – Polska nie jest wyjątkiem, chociaż na tle innych krajów wcale nie wypadamy źle. Raport Deloitte Property Index 2023 wskazuje, że średnia cena mieszkania w kraju nad Wisłą wzrosła o 14,1% w ciągu roku. Podwyżki w wybranych europejskich państwach były zdecydowanie większe:

  • Na Litwie – 31,9%,
  • W Bośni i Hercegowinie – 27%,
  • W Chorwacji 21%,
  • Na Słowacji – 19,1%,
  • W Serbii 17,4%.

Dynamika zmian pokazuje, jak bardzo wzrosły ceny mieszkań w poszczególnych krajach Europy – ale jaka jest prawdziwa wartość nieruchomości w Polsce i za granicą? Okazuje się, że Polacy muszą przeznaczyć średnio 1975 euro, by zakupić metr kwadratowy mieszkania. To znacznie mniej niż Niemcy (4800 euro), Francuzi (4639 euro), czy Norwedzy (4204 euro). O wiele drożej jest w Czechach (3753 euro), chociaż zarobki naszych południowych sąsiadów są nieznacznie wyższe, niż przeciętna pensja Polaków.

Średnia wartość m2 mieszkania w Katowicach jest zbliżona do przeciętnych, krajowych statystyk. Mieszkańcom województwa śląskiego może się wydawać, że w regionie jest drogo i coraz trudniej znaleźć tu nieruchomość w rozsądniej cenie. Okazuje się, że podwyżki są wynikiem ogólnoświatowego trendu, dlatego w najbliższym czasie nie będzie taniej. Nie warto wstrzymywać się z zakupem mieszkania – to idealny moment na znalezienie wymarzonego domu!


https://bizblog.spidersweb.pl/polska-niemal-najlepsza-w-europie-i-mamy-tanie-mieszkania