Od czego zależy cena za m2 mieszkania w Zabrzu?

522 Wyświetleń

Na rynku nieruchomości panuje trend wzrostowy – oznacza to, że cena za m2 mieszkania w Zabrzu jest coraz wyższa. Niestety, wiele ofert sprzedaży wciąż nie wpisuje się w oczekiwania kupujących – zobacz, jakie czynniki wpływają na wartość lokali mieszkalnych usytuowanych w jednym z najstarszych miast na Śląsku.

 • Ceny mieszkań w Zabrzu charakteryzuje duża rozbieżność. Kupujący są stanie zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej za lokal o wysokim standardzie.
 • Najważniejsze aspekty wpływające na cenę nieruchomości to lokalizacja, standard oraz metraż.
 • Podczas szacowania rynkowej wartości mieszkania warto korzystać z internetowych portali umożliwiających dokonanie wyceny online.
 • Właściciel może w każdej chwili podwyższyć standard nieruchomości. Wymiana okien, drzwi lub grzejników automatycznie zwiększy wartość mieszkania.

Ile wynosi średnia cena mieszkania w Zabrzu?

Cena za metr kwadratowy mieszkania jest uzależniona od wielu czynników – składają się na nią parametry techniczne nieruchomości, lokalizacja, sytuacja ekonomiczna w kraju, a nawet subiektywne odczucia obecnego właściciela. Nie powinno więc dziwić, że obserwujemy poważne rozbieżności w wycenach mieszkań – ich wartość z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższa, jednak cena nie zawsze odzwierciedla stan oferowanego lokalu. Największe polskie portale zajmujące się sprzedażą nieruchomości zgromadziły dane, które pozwoliły im określić średnią cenę metra kwadratowego zabrzańskich mieszkań:

Według sonarhome.pl średnia cena m2 mieszkania zlokalizowanego w Zabrzu wynosiła 4473 zł, a zdaniem otodom.pl było to aż 5944 zł. Skąd biorą się tak duże rozbieżności? Do wyższej wartości z pewnością przyczynił się spory odsetek mieszkań z rynku pierwotnego, za które nabywcy są skłonni zapłacić zdecydowanie więcej. Niestety, wielu sprzedających nie bierze pod uwagę tego czynnika, przez co tkwią oni w błędnym przekonaniu o ponadprzeciętnej wartości swojej nieruchomości.

Jakie czynniki wpływają na cenę za m2 mieszkania w Zabrzu?

Wartość lokalu znajdującego się w samym sercu Śląska jest uwarunkowana różnymi aspektami. Do najważniejszych należą m.in.:

 • lokalizacja,
 • standard mieszkania,
 • metraż,
 • liczba pokoi,
 • rodzaj budynku,
 • typ ogrzewania,
 • ogólny popyt na rynku,
 • udogodnienia dla klientów wspomagających się kredytem.

Zdaniem analityków rynku nieruchomości, najdroższe lokale zawsze znajdują się w centrum miasta. Co ciekawe, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania zlokalizowanego na 1. lub 2. piętrze jest statystycznie wyższa, niż w przypadku lokali usytuowanych na parterze albo w najwyższej kondygnacji budynku. Ceny mieszkań w Zabrzu są ściśle powiązane z metrażem lokalu oraz liczbą pokoi. Według portalu ceny-nieruchomosci.pl najwyższej stawki za metr kwadratowy mogą oczekiwać właściciele mieszkań jedno- oraz dwupokojowych.

Szacowanie wartości mieszkania

Podczas przeglądania ofert sprzedaży można zauważyć, że pomiędzy dwoma mieszkaniami o tej samej powierzchni często występuje ogromna różnica w cenie. Skąd właściciel może wiedzieć, jaka jest prawdziwa wartość jego nieruchomości? Podczas samodzielnej analizy rynku warto dokładnie sprawdzić wszystkie lokalne ogłoszenia oraz skorzystać z platformy umożliwiającej wycenę online.

Aktualna cena za m2 mieszkania w Zabrzu to przydatny wskaźnik, chociaż bardzo często jest on niewystarczający. Przeszacowanie wartości lokalu sprawi, że oferta nie spotka się z oczekiwanym odzewem, z kolei zbyt niska cena pozwoli na szybką i niezbyt opłacalną sprzedaż. Działania na własną rękę często wywołują u właściciela stres i frustrację, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Określenie ceny rynkowej mieszkania to zadanie dla doświadczonego pośrednika nieruchomości.

Chcesz podnieść standard mieszkania?

Najważniejszym czynnikiem decydującym o standardzie lokalu jest jakość wykończenia. Im lepsze materiały znajdują się na ścianach i podłogach, tym wyższą cenę zapłaci przyszły nabywca. Być może dla obecnego właściciela nie ma znaczenia fakt, że stan techniczny nieruchomości budzi pewne zastrzeżenia, jednak kupujący o wiele chętniej zamieszka w domu z prostymi ścianami oraz drewnianymi deskami na podłogach.

Standard lokalu podnoszą na przykład:

 • nowe okna,
 • ogrzewanie podłogowe lub ozdobne grzejniki,
 • antywłamaniowe drzwi oraz rolety,
 • technologia smart home – na przykład elektroniczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem itp.,
 • własne miejsce parkingowe,
 • balkon i winda.

Każdy, kto sprzedaje nieruchomość po raz pierwszy, może czuć się przytłoczony ogromem czynników wpływających na jej wartość. Ustalenie optymalnej ceny mieszkania to trudne zadanie. Warto pamiętać, aby zawsze kierować się rozsądkiem – oczekując zbyt dużo, skazujemy się na wiele tygodni czekania na jakikolwiek odzew. Kupujący, którzy nie potrafią określić rynkowej ceny lokalu, również wiele tracą. Wątpliwości towarzyszące dokonywaniu tak poważnej transakcji towarzyszą obu stronom, dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale znają zabrzański rynek nieruchomości.

Źródła:

https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/zabrze

 

https://ceny.szybko.pl/Zabrze-ceny-mieszkan.html

https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/otodom-analytics/dane-otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow