Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

1 347 Wyświetleń

Inwestycja w nieruchomości wiąże się często z kredytem hipotecznym. Niewielu z Nas może sobie pozwolić na zakup ze środków własnych. Mimo tego, że jeszcze kilkanaście lat temu, hipoteką straszono, dziś na dobre wpisała się w rzeczywistość.

Można powiedzieć, że próżno szukać kogoś, kto nie wyciągnął ręki po pomoc do banku, aby kupić wymarzoną nieruchomość. Często osoby dobrze sytuowane, znające się na biznesie i posiadające środki na zakup decydują się na kredyt hipoteczny, gdyż jest to jedno z najtańszych możliwość sposobów uzyskania środków pieniężnych. Jednak kredyt hipoteczny jest zabezpieczony wpisem do księgi wieczystej. Wiele nieruchomości jest sprzedawane nawet z ciążącym na niej zobowiązaniem, a zdarza się, że w szczęśliwy sposób kredyt uda nam się w całości spłacić. Pojawia się jednak problem, jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Co tak właściwie oznacza wykreślenie hipoteki?

Udzielając kredytu hipotecznego, bank musi mieć zabezpieczenie. Jego funkcje spełnia nasza nieruchomość. W momencie udzielenia pożyczki dokonuje się również wpisu do księgi wieczystej,
dzięki temu potencjalny Kupujący ma świadomość zabezpieczenia się banku na naszej nieruchomości. Wykreślenie hipoteki, oznacza najprościej rzecz ujmując, skreślenie informacji z księgi wieczystej nieruchomości o tym, że stanowi ona zabezpieczenie kredytu, co rzecz jasna może nastąpić po całkowitej spłacie pożyczki.

Ile czasu trwa wykreślanie hipoteki?

Jak wiadomo, wszystkie sprawy urzędowe wymagają czasu. Załatwienie więc wykreślenia hipoteki od ręki jest praktycznie niemożliwe. Na początku musimy udać się do banku, po komplet odpowiednich dokumentów. To on, jako kredytodawca, może je wydać. Oczywiście czas, w którym to nastąpi jest uzależniony od wielu czynników. Czas operacyjny, procedury wewnętrzne, a także kompetentność pracownika, do którego się udamy, ma wpływ na długość oczekiwania. Banki mają czas, jednak starają się takie sprawy załatwić w przedziale od 2 do nawet 14 dni. Na miejscu ustalamy więc, czy po dokumenty zgłosimy się osobiście, czy chcemy mieć je dostarczone pocztą. Tutaj szczególną uwagę zwracamy na sposób dostarczenia zaświadczenia pocztą, a mianowicie na zobowiązaniu pracownika banku do wysłania jej listem poleconym. Niejednokrotnie docierały do nas słuchy od zniesmaczonych klientów, którzy bezskutecznie oczekiwali np. 3 tygodnie na
zaświadczenie wysłane pocztą, które w końcu nie dotarło, a bankier z uporem maniaka twierdził że wysłał ją zwykłym listem. Tak czy inaczej musimy uzbroić się więc w cierpliwość. Po zebraniu kompletu dokumentów i złożeniu ich w sądzie wieczystoksięgowym możemy czekać nawet kilka miesięcy na sukcesywne zakończenie wykreślenia. Po zakończeniu procedury zostaniemy o tym powiadomieni wystosowanym przez sąd pismem.

Odpowiedni wniosek

Złożenie wniosku to kwestia kluczowa przy wykreślaniu hipoteki z księgi wieczystej. Druk ten ma charakter ściśle urzędowy, na szczęście jest on do pobrania online. Zwykle jest to krótka formuła z prośba o dokonanie wypisu hipoteki, oraz podanie podstawy tego żądania. Uzupełniony o nasze dane i dane nieruchomości wniosek należy złożyć do sądu wieczystoksięgowego. Pamiętajmy, że tylko ta instytucja, do której przyporządkowane jest nasze mieszkanie, może wniosek przyjąć i ewentualnie dokonać wykreślenia hipoteki. Dodatkowo należy posiadać szereg niezbędnych załączników, bez których wypis z księgi wieczystej będzie niemożliwy. Należą do nich:

  • zaświadczenie z banku, o spłacie zobowiązania,
  • zgodę banku na wykreślenie hipoteki,
  • potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

Koszty usunięcia wpisu o hipotece

Wypis z księgi wieczystej informacji, o kredycie hipotecznym wiąże się z dodatkową opłatą.
Kosztuje on dokładnie połowę kwoty, która jest pobierana przy dokonywaniu wpisu, czyli 100 zł. Oczywiście opłaty należy dokonać w sądzie wieczystoksięgowym. Można to zrobić osobiście, ale także za pośrednictwem internetowego przelewu. Wówczas pamiętajmy o tym, aby wydrukować potwierdzenie jego dokonania. Następnie, w formie załącznika, dołączamy go do reszty dokumentów. Bez uiszczenia opłaty skreślenie hipoteki będzie niemożliwe.

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz