Czy warto decydować się na zakup mieszkania do generalnego remontu?

2 507 Wyświetleń

Zakup własnego mieszkania to spora inwestycja, a zarazem marzenie każdego z nas. Rynek nieruchomości oferuje wiele możliwości zakupu. Ceny kształtuje położenie, rodzaj budynku, wielkość ale również stan techniczny.

Możemy się zdecydować na stan deweloperski, stan w pełni gotowy do zamieszkania, a także mieszkanie do generalnego remontu. Czy warto zdecydować się na zakup nieruchomości, przeznaczonej do generalnego remontu?

Szacowane koszty remontu

To pierwsza i podstawowa kwestia, jeśli rozważamy zakup mieszkania do remontu. Oszacowanie
kosztów, pomoże ustalić zasadność ceny nieruchomości. Pamiętajmy, zwykle generalny remont oznacza wymianę wszystkich okien, drzwi, podłóg, instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej, a także konieczne jest wykonanie nowej zabudowy kuchni i łazienki. Na obecną czyli w 2020 roku cena robocizny wraz z materiałem (nie licząc wyposażenia) wynosi około 1.000 – 1.500 złotych za metr kwadratowy i mówimy tu o standardzie marketów budowlanych. Przy mieszkaniach wykończonych luksusowo koszt uzależnia wyłącznie wyobraźnia inwestora – kilkukrotność podanej wyżej kwoty nie jest niczym nadzwyczajnym przy nieruchomościach typu premium. Im większy metraż lokalu, tym wyższe koszty remontu będziemy musieli pokryć. Oczywiście, można to zminimalizować, jeśli mamy chociaż odrobinę pojęcia o budowlance lub chęć wykonania remontu na własną rękę.

Zaangażowanie się w prace remontowe, a także korzystanie z gorszej jakości materiałów, może obniżyć cenę, jednak czy jest to tego warte? Nie powinniśmy oszczędzać na jakości, ponieważ ma to znaczne przełożenie na wiele cech użytkowych lokalu, a także żywotność niektórych elementów. Na podstawie tak przeprowadzonej analizy, powinniśmy mieć świadomość, o ile cena nieruchomości powinna zostać pomniejszona. Skorzystajmy więc z kosztorysu, który może znacznie ułatwić nam rozeznanie się w dodatkowych kosztach.

Stan budynku – ocena

Kupując mieszkanie do remontu, będziemy remontować jego wnętrze. Nie możemy zatem pominąć wiedzy o ogólnym stanie budynku. Przed rozpoczęciem prac remontowych w mieszkaniu warto również zasięgnąć informacji u zarządcy budynku o planowanych remontach. Proszę sobie tylko wyobrazić sytuację, gdzie świeżo po zakończonym przez nas remoncie wspólnota zadecyduje o wymianie pionów wodno – kanalizacyjnych i konieczności skucia nowo wyremontowanej łazienki. Nie warto inwestować w budynki, które są zrujnowane lub, których stan faktyczny wzbudza w nas wątpliwości. Złą inwestycją, okaże się również ta w marnej lokalizacji, hałaśliwym otoczeniu, lub złej okolicy. Warto zatem dobrze przestudiować stan budynku, w którym znajduje się nieruchomość. Porozmawiajmy z jego zarządcą, dowiedzmy się jakie są metody dbania o wspólną przestrzeń. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, zrezygnujmy z zakupu takiego mieszkania. Rynek pełny jest innych lokali, więc śmiało możemy dopasować takie mieszkanie do własnych preferencji. Pamiętajmy, że poniesiemy dość wysokie koszty remontu, sprawmy więc, żeby nic innego nie zakłóciło nam mieszkania.

Ostateczny rozrachunek

Kiedy warto zainwestować w nieruchomość do generalnego remontu?. Musimy wziąć pod uwagę różnicę cenową pomiędzy lokalem do remontu, a lokalem już wyremontowanym. Jeśli różnica na metr kwadratowy przekracza 1.000 zł, a dodatkowo nieruchomość znajduje się w dobrej lokalizacji i zadbanym budynku, decyzja o kupnie będzie racjonalna. Zyskujemy możliwość dopasowania mieszkania do własnych potrzeb, a także zadbamy, o jakość przeprowadzonego remontu. ​

Pamiętajmy, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji zrobić rozeznanie w wymaganych pracach i oszacować ich koszty. Aby uniknąć rozczarowania, weźmy pod uwagę najwyższe ceny. W przypadku oszczędności, będziemy mile zaskoczeni kwotą, która nam pozostała. Poszukajmy dobrej firmy remontowej, cieszącą się dobrą renomą i opiniami. Weźmy pod uwagę, możliwość obejrzenia wcześniejszych prac fachowców, co da nam ogląd na całokształt ich działalności. Jeśli sami dysponujemy odpowiednim fachem w ręku, możemy się zdecydować na samodzielne podjęcie prac remontowych. To znacznie ograniczy nasze wydatki.

Kolejną kwestią, są odpowiedniej jakości materiały. Nie warto ciąć kosztów jeżeli chodzi o jakość, zapewni nam to długotrwałość i wytrzymałość przeprowadzonych prac remontowych. Zakup mieszkania to duża inwestycja, a lokal do remontu otwiera przed nami naprawdę duże możliwości. Jednak trzeba się liczyć z tym, że wymaga to większej wiedzy o nieruchomościach i sposobach przeprowadzania remontów.

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

Martyna Dydak
Martyna Dydak
Doradca Ds. Nieruchomości

Dodaj komentarz