Kawalerki i ich niesłabnąca popularność.

1 611 Wyświetleń

Niektórym osobom kawalerki kojarzą się z tymczasowością, okresem przejściowym. Wynika to z faktu, że takie mieszkanie często wybierane jest przez najemców. W wielu przypadkach nie opłaca się bowiem wynajmować większego mieszkania.
Kawalerka to więc doskonała opcja dla młodych par, które dopiero zaczynają wspólne życie, jak i dla osób mieszkających w pojedynkę. Taki rodzaj nieruchomości cieszy się niesłabnącą
popularnością również wśród osób, które decydują się na kupno własnego mieszkania. W dzisiejszym tekście zastanawiamy się z czego to wynika.

Nie tylko młodzi, czyli kto decyduje się na kupno kawalerek?

Jak podają deweloperzy – gdy pojawia się nowa inwestycja, to kawalerki są rezerwowane najszybciej. Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z jednym pokojem, pokrywają się z profilem osób, które najczęściej takie mieszkania wynajmują. Są więc to ludzie młodzi, którzy aktualnie nie planują mieć potomstwa. Dość często spotkać można się z rozwiązaniem, na które decydują się majętniejsi rodzice, a więc na kupno jednopokojowego mieszkania dla studiującej córki lub syna. To sprawia, że uczące się osoby, które jeszcze same nie zarabiają, nierzadko są grupą odbiorczą nowych, dopiero pojawiających się na rynku kawalerek.

Na takie mieszkanie decydują się też starsze osoby, ponieważ kawalerka wiąże się nie tylko z niższymi koszami utrzymania, ale też z łatwiejszym utrzymaniem lokum w czystości i porządku. Mówiąc o osobach kupujących jednoosobowe mieszkania, nie należy zapomnieć o tych, którzy taką nieruchomość nabywają w celach inwestycyjnych.

Rynek nieruchomości jest dziś stabilny – kupując takie małe mieszkanko i przeznaczając je pod wynajem raczej nie musimy martwić się stratami; spodziewać się możemy za to regularnych, comiesięcznych wpłat.

Kawalerka a styl życia współczesnych młodych

Wcześniej wspomniany czynnik ekonomiczny jest szczególnie ważny, jeśli planujemy zakupić nieruchomość w dużym mieście. Tutaj bowiem nieruchomości są droższe, zwłaszcza jeśli wybieramy popularne dzielnice. Bywa, że młodzi ludzie decydują się na kawalerkę blisko centrum miasta (lub w samym centrum), bo to pozwala na lepszą komunikację, możliwość czerpania pełnymi garściami z życia śródmieścia, a więc po prostu – na wygodę. Wśród współczesnych priorytetów młodych osób często nie znajdziemy na pierwszym miejscu takich kwestii, jak szybkie zamieszkanie z partnerem, legalizacja związku i poszerzenie rodziny o dzieci.

Współczesny trend prezentuje zupełnie inne realia – więcej czasu poświęcamy na wykształcenie, pracę, co sprawia, że tzw. „ustatkowanie się” dla wielu nie oznacza wcale dzieci i stałego partnera, ale stabilne zatrudnienie i własne mieszkanie (również kawalerkę).​

Młode osoby, stawiające na karierę i mobilność, nieśpieszące się z założeniem rodziny oraz niechcące wynajmować, zdecydują się raczej na kupno mniejszego mieszkania. Dodatkowo, kawalerkę jest łatwej wynająć, co ma duże znaczenie, jeśli taka osoba zdecyduje się na dłużej wyjechać lub związać się z kimś na stałe i zamieszkać wspólnie w większym metrażu. Popularność kawalerek nie wynika więc tylko z ceny, ale również ze stylu życia współczesnych młodych.

Moda na minimalizm

Wybory zakupowe często zwiążą się ze współczesnymi trendami. W przypadku zakupu mieszkań najczęściej swoją decyzję poprzedzamy większą refleksją i staramy się brać pod uwagę różnorodne czynniki, a nie bazować jedynie na panującej modzie. Chociaż cena, wygoda i kompatybilność nieruchomości ze stylem życia to istotne kwestie, to warto zdawać sobie sprawę, że również wybory dotyczące tak poważnych zakupów jak nieruchomości w jakimś stopniu wynikają z aktualnie panującej mody. To ona sprawiła, że kawalerkę dziś postrzega się inaczej niż np. 20 lat temu.

Niewielkie mieszkania nie kojarzą się już tylko z oszczędnością pieniędzy. Nowoczesne aranżacje pozwalają z kawalerki stworzyć swoisty mikro-apartament. Życie na niewielkiej, ale stylowo urządzonej, funkcjonalnej przestrzeni kojarzy się z refleksją na temat tego, czego rzeczywiście potrzebujemy oraz tego, co uważamy za priorytetowe (gromadzenie doświadczeń zamiast przedmiotów). Chociaż ten czynnik nie odgrywa najważniejszej roli, z pewnością ociepla wizerunek małych mieszkań i doskonale wieńczy zalety, które wiążą się z ich zakupem.

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

Martyna Dydak
Martyna Dydak
Doradca Ds. Nieruchomości

Dodaj komentarz