Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Katowicach

1 243 Wyświetleń

Fundamentalną zasadą inwestowania na rynku nieruchomości jest znalezienie miejsca, które będzie się cieszyło zainteresowaniem ze strony społeczeństwa, a które nie jest przesycone inwestycjami. Jednym z tych miejsc są Katowice, gdzie inwestycje w tzw. flipy mieszkaniowe, jak i inwestycje z wynajmu długoterminowego, jak i krótkoterminowego są ciekawym i dochodowym rozwiązaniem.

7 pytań, na które należy znać odpowiedź przed zakupem nieruchomości w Katowicach

Podjęcie decyzji dotyczącej inwestowania w nieruchomości na danym rynku musi być poprzedzone odpowiednią analizą. Przed zakupem mieszkania lub domu w Katowicach warto zadać sobie kilka ważnych pytań, które ułatwią podjęcie decyzji.

1. Czy nieruchomości w Katowicach cieszą się zainteresowaniem ze strony społeczeństwa?

Oczywiście, że tak! Katowice, jako miasto wojewódzkie zawsze cieszyło się większym zainteresowaniem niż miasta ościenne. To tutaj posiadają swoją siedzibę większe przedsiębiorstwa województwa, znajdują się galerie handlowe i liczne zakłady pracy. Ale nie tylko. Katowice to również liczne uczelnie wyższe. W metropolii studiuje ok. 200 000 studentów, z czego w samych Katowicach około 80 000. Pochodzący z różnych miejsc studenci chętnie wynajmują mieszkania na czas studiów. Dotyczy to również studentów z zagranicy. Z roku na rok zwiększa się liczba studentów zagranicznych, którzy podejmują edukację w Katowicach. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim studentów wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego.

2. Jak kształtuje się sytuacja na rynku nieruchomości w Katowicach w ostatnich latach?

Sytuacja na rynku nieruchomości w Katowicach zmienia się na przestrzeni lat. Zarówno właściciele, ja i inwestorzy są świadomi potencjału tego miejsca, dlatego odnotowywany jest wzrost cen ofertowych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Ceny nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach wzrosły zauważalnie. W tym roku ceny mieszkań katowickich wzrosły o około 8% w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast w stosunku do roku 2019, wzrosły o ponad 18%! Ceny rosły i rosną dalej. Aktualnie średnia cena 1m2 mieszkania w Katowicach kosztuje prawie 6000 zł.

3. Jaka jest dostępność nieruchomości w Katowicach?

Aktualnie rynek nieruchomości jest dostępny dla inwestorów lokalnych, jak i z zewnątrz. Na rynku nieruchomości katowickich dostępne są zróżnicowane nieruchomości, w tym przede wszystkim mieszkaniowe. Z uwagi na wzrost zainteresowania tą lokalizacją wśród inwestorów, sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień.

4. Jakie rodzaje nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem ze strony klientów poszukujących nieruchomości na rynku katowickim?

Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości mieszkaniowe, w tym przede wszystkim lokale mieszkaniowe w budynkach wielorodzinnych. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się domy jednorodzinne i segmenty. Aczkolwiek sektor ten cieszy się coraz większą popularnością.

5. Czy zwiększanie wartości nieruchomości jest lepsze teraz czy później i jak należy to zrobić?

Wszystko zależy od Twoich zdolności finansowych. Jeśli masz ograniczony budżet, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć wartość nieruchomości po pewnym czasie.

6. Gdzie w Katowicach powinna być zlokalizowana nieruchomość?

Odpowiedź jest prosta: w najbardziej pożądanych dzielnicach. Najdroższą dzielnicą Katowic jest Muchowiec i Brynów, gdzie średnia cena mieszkania wynosi ponad 7000 zł. Nieco tańsze mieszkania występują w dzielnicy Dąb. Najtańsze mieszkania z kolei kupić można w dzielnicach: Janów-Nikiszowiec, gdzie cena 1 m² mieszkania wynosi ok. 4500 zł, Szopienice-Burowiec i Załęże, gdzie średnie ceny 1 m² mieszkania wynoszą niewiele ponad 5000 zł.

7. Powody, dla których Katowice są dobrą lokalizacją do inwestowania w nieruchomości

Istnieje wiele powodów, dla których inwestowanie w nieruchomości na rynku katowickich są dobrym pomysłem. Inwestycje w nieruchomości w Katowicach to przede wszystkim:

  • bezpieczna inwestycja,
  • szybki zwrot z inwestycji,
  • gwarancja wzrostu wartości nieruchomości,
  • stałe wpływy finansowe.

Bezpieczeństwo transakcji to podstawa

Pamiętaj, że zakup mieszkania tylko wtedy może być dobrą inwestycją jeśli transakcja dokonywana jest z należytą ostrożnością. Transakcje na rynku nieruchomości wiążą się z koniecznością załatwienia i zweryfikowania wielu dokumentów, które zabezpieczą nasze interesy. Zakup nieruchomości może być dla wielu osób skomplikowany i niejasny, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego biura nieruchomości, które poprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces nabywania nieruchomości. Posiadamy doświadczenie i wiedzę na temat rynku nieruchomości w Katowicach, dlatego pomożemy Ci dobrać mieszkanie idealnie odpowiadające Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Dodaj komentarz