Plusy i minusy zamiany domu na mieszkanie

3 313 Wyświetleń

Przychodzi czas. kiedy dzieci opuszczają gniazdo rodzinne i przechodzą na swoje. Bywa też tak, że nasz partner odchodzi i zostajemy sami w dużym domu. Jest to chwila, kiedy wszystko zostaje na naszej głowie: rachunki, utrzymanie porządku w domu, przycinanie krzewów w ogrodzie, a nawet odśnieżanie posesji. Pojawia się wtedy pytanie, co dalej?

Trudne nowego początki

Pozostanie samemu w domu jest dla każdego dużą zmianą i wyzwaniem. Nagle wszystko zostaje na naszej głowie. Nie ma podziału obowiązków. Nie ma żadnego domownika do pomocy. Nikt za nas nie zapłaci rachunków. Nikt nie odśnieży podjazdu. Nikt nie podleje kwiatów i nie skosi trawnika. Zostajemy z tym wszystkim sami. Jakby tego było mało wieczorami nie spędzimy miłego czasu popijając grzane wino lub herbatę wspólnie z drugą osobą. Rano budzimy się w pustym domu. Może pojawić się osamotnienie. To całkiem naturalne. W takiej sytuacji należy przeanalizować naszą sytuację, potrzeby, oczekiwania od życia i przyszłości. A następnie odpowiedzieć sobie na pytanie: co dalej?

Co dalej?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta. Najtrudniejsze zdaje się jest podjęcie decyzji dotyczącej pozostania w domu lub sprzedania go bądź zamiany na mieszkanie. Przyzwyczajenie oraz wiele wspomnień z dotychczasowego mieszkania w domu robią swoje. Pomocne w takiej sytuacji jest wypisanie zalet i wad mieszkania w domu. Ważne jest, aby decyzji nie podejmować pod wpływem chwili.

Zalety mieszkania w domu

Zalet mieszkania w domu jest wiele. Wśród plusów mieszkania w domu wymienić można przede wszystkim:

 • poczucie pewnej przestrzeni osobistej,
 • większa swoboda i poczucie prywatności,
 • większa cisza i spokój,
 • możliwość zagospodarowania wg własnego uznania przestrzeni wokół domu,
 • możliwość posiadania garażu lub pomieszczenia gospodarczego na zewnątrz domu,
 • regulacja ogrzewania domu wg własnych preferencji,
 • możliwość rozbudowy domu wg potrzeb.

Mieszkanie w domu to gwarancja poczucia większej przestrzeni osobistej. To również poczucie zachowania prywatności i większa swoboda w codziennym funkcjonowaniu. Nie trzeba się przejmować sąsiadami mieszkającymi za ścianą. Mieszkanie w domu to również większa cisza i spokój. Brak hałasujących psów i dzieci sąsiadów, brak imprez i kłótni dobiegających z mieszkania obok. Dużym plusem mieszkania w domu jest samodzielna regulacja ogrzewania przestrzeni mieszkalnej. Możemy ogrzewać dom o dowolnej porze roku. Własny dom to również możliwość posiadania samodzielnego garażu, który pomieści nie tylko samochód, ale również opony, klucze i inne narzędzia. Dom jednorodzinny to także możliwość dokonania wyboru dotyczącego zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Od nas zależy, czy na terenie posesji będzie ogródek, oczko wodne, czy wyłącznie kostka brukowa. Posiadanie domu umożliwia dostosowanie go do własnych potrzeb i preferencji.

Wady mieszkania w domu

Mieszkanie w domu to jednak nie same zalety. Obiektywnie oceniając mieszkanie w domu, wymienić można sporo jego wad. Wśród negatywnych stron mieszkania w domu wyszczególnić należy przede wszystkim:

 • przeglądy techniczne i konserwacje,
 • koszty utrzymania domu i remontów,
 • sprzątanie,
 • odśnieżanie,
 • samodzielne zajmowanie się sprawami technicznymi.

Podstawową wadą mieszkania w domu są zdecydowanie wyższe koszty utrzymania domu i ewentualnych remontów. Mieszkanie w domu wiąże się również z koniecznością samodzielnego zajmowania się sprawami technicznymi. Należy dokonywać oględzin i monitorować, czy nie powstają jakieś uszkodzenia i czy nie ma problemów technicznych. Dom jednorodzinny wiąże się również z obowiązkiem dokonywania regularnych przeglądów technicznych i konserwacji. Należy mieć na uwadze, że posiadanie domu to również utrzymanie w ładzie i porządku większej powierzchni nieruchomości, w tym terenu wokół domu oraz odśnieżanie posesji i podjazdu w okresie zimowym.
Mieszkanie w domu to także w wielu przypadkach większe poczucie osamotnienia. Mniejsze poczucie bezpieczeństwa.

A może zamiana na mieszkanie?

Samodzielne mieszkanie w domu może się okazać dla nas zbyt dużym wyzwaniem. Może przerosnąć nasze siły i możliwości. W takiej sytuacji warto rozważyć opcję zamiany domu na mieszkanie. Warto wtedy przeanalizować wady i zalety mieszkania w bloku.

Plusy i minusy mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku posiada sporo zalet, ale również pewne wady. Wśród najważniejszych zalet mieszkania w bloku wymienić należy dzielenie kosztów utrzymania nieruchomości z innymi mieszkańcami, większe poczucie bezpieczeństwa, brak konieczności samodzielnego utrzymania terenu przed blokiem oraz brak konieczności odśnieżania terenu przed blokiem w okresie zimowym. Mieszkanie w bloku jest również wygodne w codziennym mieszkaniu. Mniejsza powierzchnia mieszkaniowa to więcej czasu na inne sprawy i brak utraty sił.

Pozostałe korzyści z zamiany domu na mieszkanie

Zamiana domu na mieszkanie umożliwia zamieszkanie w dogodnej dla nas lokalizacji. To także oszczędności finansowe. Zamiana domu na mieszkanie to zazwyczaj dość pokaźny zastrzyk gotówki.

Jak najłatwiej przeprowadzić transakcję zamiany domu na mieszkanie?

Kiedy już decyzja dotycząca zmiany domu na mieszkanie została podjęta, należy zadbać o szybkość i bezpieczeństwo transakcji. Najłatwiej przeprowadzić transakcję z pomocą doświadczonego pośrednika nieruchomości, który poprowadzi krok po kroku przez cały proces zamiany.

Dodaj komentarz