Czy warto wynajmować mieszkanie w Zabrzu?

451 Wyświetleń

Zastanawiasz się, czy wynajem mieszkania w Zabrzu jest opłacalny? Dynamiczny rozwój aglomeracji śląskiej sprawia, że miasta położone blisko Gliwic i Katowic z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjne. Czy warto zainwestować w mieszkanie na wynajem w Zabrzu lub zostać najemcą takiej nieruchomości? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Mieszkanie na wynajem w Zabrzu — czy to dobre miejsce do życia?

Wielu ludziom Zabrze wciąż kojarzy się tylko z górnictwem i hutnictwem, jednak jedno z największych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego powoli zmienia swoje oblicze. W okolicy klimatycznych kamienic powstają luksusowe osiedla apartamentowców, a fabryki generujące zanieczyszczenia są wypierane przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w handlu, czy IT.

Zapotrzebowanie na mieszkania w Zabrzu stale rośnie — dobrze skomunikowane centrum śląskiego miasta doskonale zaspokaja potrzeby niezależnych ludzi, dla których ważna jest mobilność i maksymalna oszczędność czasu. Ogród botaniczny i liczne parki to zielone płuca miasta, które warto odwiedzić w trakcie weekendu, by odprężyć się po intensywnym tygodniu. W Zabrzu dobrze czują się rodziny z dziećmi, seniorzy oraz single, dlatego wynajem mieszkania w tym mieście jest świetną decyzją.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Zabrzu?

Ze względu na swoją lokalizację, koszt wynajmu mieszkania w Zabrzu jest dość wysoki. Warto zauważyć, że uśredniona kwota, jaką należy zapłacić za miesiąc życia w tym mieście, jest o wiele korzystniejsza, niż w położonych nieopodal Katowicach i trochę niższa, niż w sąsiadujących Gliwicach.

Ile dokładnie kosztuje wynajem mieszkania w Zabrzu? Ostateczna kwota zazwyczaj jest uzależniona od metrażu mieszkania, ilości pokoi, lokalizacji, czy standardu lokalu. Osoby, którym wystarczy skromne mieszkanie na obrzeżach miasta, mogą znaleźć oferty z czynszem najmu wynoszącym niecałe 1000 zł. Za atrakcyjne mieszkania często trzeba zapłacić ok. 2000-3000 zł miesięcznie. Według analizy przeprowadzonej przez serwis otodom.pl, w kwietniu 2023 roku średnia cena najmu mieszkania w Zabrzu wynosiła 1683 zł.

Średnia cena najmu mieszkań w Zabrzu
Źródło zdjęcia: https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/otodom-analytics/dane- otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow

Mieszkania do wynajęcia w Zabrzu — krótka analiza rynku

Osoby pracujące w ośrodkach Górnośląskiej Metropolii Przemysłowej bardzo często decydują się na wynajem mieszkania w Zabrzu. Dlaczego wybór pada właśnie na to miasto? Jego atutem jest korzystna lokalizacja, łatwy dojazd do autostrady A1 i A4 oraz doskonałe skomunikowanie z Gliwicami, Rudą Śląską, Chorzowem i Bytomiem. Popyt na mieszkania w Zabrzu jest dość duży, dlatego najciekawsze oferty szybko znikają z rynku — ludzie szukający atrakcyjnych ofert muszą bez przerwy trzymać rękę na pulsie lub nawiązać współpracę z dobrym biurem nieruchomości, które stale monitoruje sytuację rynkową i może zaproponować swoim klientom najlepsze oferty.

Gdzie najłatwiej znaleźć mieszkanie na wynajem w Zabrzu? Najwięcej ofert wynajmu zazwyczaj dotyczy mieszkań zlokalizowanych w centrum miasta. Osoby szukające nieruchomości w spokojniejszej okolicy mogą wybrać coś dla siebie w północnej części Zabrza, gdzie wciąż powstaje wiele nowych inwestycji. Wachlarz mieszkań na wynajem jest bardzo szeroki — od przestronnych mieszkań w kamienicy po kameralne, luksusowe kawalerki.

Kim są potencjalni najemcy mieszkań w Zabrzu?

Rozwinięta infrastruktura, dobre połączenia autobusowe, tramwajowe i kolejowe sprawiają, że wynajem mieszkania w Zabrzu interesuje wiele grup społecznych, wśród których przeważają:

  • rodziny z dziećmi,
  • młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy,
  • studenci okolicznych uczelni,
  • obcokrajowcy, którzy znaleźli zatrudnienie na Śląsku.

Duże rodziny najczęściej są zainteresowane mieszkaniami o większym metrażu w spokojnej okolicy, z kolei osoby żyjące w pojedynkę preferują kawalerki w dogodnej lokalizacji.

Czy warto wynająć mieszkanie w Zabrzu?

To pytanie zadają sobie osoby szukające nowego miejsca do życia oraz inwestorzy planujący rozsądnie ulokować swoje pieniądze. Przyszły lokator zdecydowanie nie ma się czym przejmować — rynek najmu w Zabrzu prężnie prosperuje, dlatego potencjalny najemca prędzej, czy później znajdzie ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Atrakcyjne mieszkania na wynajem bardzo szybko znikają z rynku, zatem należy stale obserwować portale z ogłoszeniami lub nawiązać współpracę z agentem nieruchomości, który w pierwszej kolejności zyskuje dostęp do wielu niepublikowanych ofert.

Czy zakup mieszkania na wynajem w Zabrzu będzie opłacalny dla inwestora? Wiele zależy od dokładnej lokalizacji, metrażu i standardu mieszkania, jednak osoby zawodowo zajmujące się nieruchomościami coraz chętniej lokują swój kapitał w tym miejscu. Rentowność inwestycji najlepiej obrazuje wskaźnik ROI, wyrażający stosunek średniej stawki najmu w danym mieście do cen mieszkań w nim. W marcu 2023 stopa zwrotu według wyliczeń otodom.pl wynosiła 8,13%, co uplasowało Zabrze na samym szczycie ogólnopolskiego rankingu.

Średnia stopa zwrotu dla najmu mieszkań w Zabrzu

Źródło zdjęcia: https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/otodom-analytics/dane- otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow

Jak znaleźć dobre mieszkanie na wynajem w Zabrzu?

Najpopularniejszym sposobem poszukiwań mieszkania na wynajem w Zabrzu jest regularne odwiedzanie portali z ogłoszeniami.

Podczas przeglądania ofert, należy zwrócić uwagę m.in. na:

  • miesięczny czynsz,
  • metraż,
  • szacowne opłaty za media,
  • standard mieszkania,
  • lokalizację,
  • rodzaj ogrzewania.

Dobre mieszkania na wynajem w Zabrzu cieszą się sporym zainteresowaniem, dlatego poszukiwania na własną rękę często trwają bardzo długo. Osoby, które chcą zaoszczędzić czas, mogą skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika nieruchomości, w tym celu zapraszamy do kontaktu z naszą jednostką w Zabrzu. Na miejscu doradzimy w zakresie określenia parametrów atrakcyjnej oferty oraz bezpiecznej umowy najmu.