Your search results

Jak żyć w zgodzie z sąsiadem? Kilka wskazówek na temat kontaktów z drażliwym sąsiadem

Opublikował Helper on 30/08/2024
0

Mieszkanie na swoim to marzenie wielu ludzi. Niektórzy nie wiedzą, że problemy z nabyciem nieruchomości to nie jedyne problemy jakie można napotkać na drodze do spełnienia marzenia o swoim własnym „m”. Poniżej kilka słów o tym jak żyć w zgodzie z sąsiadem.

Uroki mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku oznacza, iż żyje się we wspólnocie, którą tworzy ogół mieszkańców. Własne mieszkanie nie oznacza jednak, że właściciel może robić w nim cokolwiek mu się tylko podoba. Mieszkanie w bloku skutkuje koniecznością uwzględnienia obecności sąsiadów za ścianą. Oznacza to, że mieszkanie w bloku wpływa na mniejszą swobodę niż ma to miejsce w domu wolnostojącym.
Pomimo tej niedogodności, mieszkanie w bloku ma wiele plusów, wśród których wymienić można bogatszą ofertę mieszkań na rynku nieruchomości. Kolejną zaletą mieszkania jest jego niższa cena. Również koszty eksploatacji są odpowiednio niższe.

Sąsiad to nie choroba

Na przestrzeni lat podejście właścicieli do sąsiadów zza ściany zmieniło się w znacznym stopniu. Niemniej jednak jedno się nie zmieniło i zapewne nigdy nie zmieni- komfort mieszkania uzależniony jest dużej mierze od lokatorów mieszkających za ścianą. Upierdliwy i złośliwy sąsiad może wpłynąć na nasze dobre samopoczucie i zadowolenie z mieszkania. Może być prawdziwą zmorą. Aby wspólne zamieszkiwanie bloku nie było męczarnią warto starać się zachować pozytywne kontakty z sąsiadami. Czasami z pozoru błahe problemy mogą urosnąć do rangi problemów nie do pokonania. Z kolei wzajemna niechęć do sąsiada pogłębia się i relacje są trudne do odbudowania. Poprawne relacje z sąsiadami wpływają na nasze życie, wszak pomoc sąsiada wydaje się nieoceniona kiedy pojawiają się problemy. Nawiązywanie podstawowych relacji z sąsiadem i dbanie o poprawne stosunki wpływa pozytywnie na nasze poczucie bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty.

Co poprawia kontakt z sąsiadami

Warto dbać o kontakt z sąsiadami, jednakże w znacznym stopniu jest on uzależniony od nas samych i od tego jak się względem nich zachowujemy. Nie oczekujmy, iż sąsiad, którego unikamy lub udajemy, że go nie widzimy będzie pałał do nas sympatią. Wymienić można 4 podstawowe zasady relacji z sąsiadami, które wpływają pozytywnie na kontakt. Zaliczyć tutaj można:

  • bycie uprzejmym,
  • wzajemną pomoc,
  • dialog,
  • wzajemny szacunek.

Z pewnością relacje z sąsiadem i krótka wymiana uprzejmości wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i potrafi poprawić humor nawet po ciężkim dniu pracy. Mówienie takich oczywistych zwrotów, jak „dzień dobry” czy „do widzenia” wpływa pozytywnie na nasz odbiór. Przepuszczenie sąsiadki w drzwiach czy pomoc sąsiadce z wózkiem z dzieckiem z pewnością doprowadzi do tego, że sąsiadka będzie czuła dług wdzięczności i na długo zapamięta ten miły gest. W relacjach międzyludzkich, w tym w relacjach z sąsiadami podstawowe znaczenie odgrywa okazywanie szacunku. Pamiętajmy, iż każdy człowiek na niego zasługuje. W przypadku pojawienia się problemów z sąsiadem, warto próbować podejmować rozmowy, przedstawić swoje racje i uargumentować prośby.

Zasady życia w bloku. Co wolno sąsiadowi?

Prawa i obowiązki jakie przysługują mieszkańcom określane są w mowie potocznej jako tzw. prawo sąsiedzkie. Regulacje normujące prawo sąsiedzkie wymienione są przede wszystkim w regulaminach porządkowych danej wspólnoty, ale także w aktach prawnych, jak np. w postanowieniach prawa cywilnego, ustawie o własności lokali. Obowiązujące przepisy prawa stanowią, iż mieszkańcy wspólnoty nie mogą poprzez wykonywanie prawa jakie im przysługuje w sposób rażący lub uporczywy zagrażać porządkowi poprzez nieodpowiednie zachowanie i sprzeczne z dobrymi obyczajami. Należy pamiętać, iż każdy z mieszkańców bloku ma prawo do komfortu. Sąsiedzi powinni się wzajemnie szanować i dążyć do osiągnięcia kompromisu. Czasami zapominamy, że nie każdy lokator ma takie same potrzeby i nie każdy prowadzi taki sam styl życia. Dla jednych często problemem może być zbyt głośna muzyka lub hałas związany z pracami remontowymi lub szczekający pies. Miłym gestem jest powiadomienie sąsiadów przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych lub imprezy. W przypadku szczekającego psa, warto wytłumaczyć, że pies ma lęki separacyjne i że wkrótce się nauczy pozostawać sam w domu. Niestety w niektórych przypadkach powiadomienie o planowanych hałasach lub przeprosiny za problematycznego psa nie wystarczą.

Co zrobić żeby nie zdenerwować sąsiada?

Sytuacji kiedy zakłócamy spokój sąsiadom może być wiele. Uciążliwe dla sąsiadów są prace remontowe, urodziny, szczekający pies z lękami separacyjnymi, a także nieprzyjemne zapachy po nieudanych eksperymentach kulinarnych. Zazwyczaj sąsiedzi przymykają oko na takie występki. Zwłaszcza jeśli mają one miejsce okazjonalnie. Czasami trafia się jednak sąsiad, który jest
zdecydowanie mniej wyrozumiały. Dojść może nie tylko do nieprzyjemnych uwag, ale także do kłótni, wyzwisk a także innych problematycznych sytuacji, jak np. zawiadomienia na Policji.

Możemy ograniczać sąsiedzkie spory poprzez stosowanie się do kilku zasad:

  • Ograniczenie hałasu,
  • Dbanie o porządek,
  • Ograniczenie niemiłych zapachów.

Hałas może stanowić problem dla wielu lokatorów. Zmniejszenie decybeli lub słuchanie głośnej muzyki w słuchawkach może być dobrym rozwiązaniem. Należy zawsze pilnować porządku. Nie zostawiać nieczystości i śmieci w częściach wspólnych oraz dbać o porządek na balkonach. Lokatorzy powinni ograniczyć produkcję niemiłych zapachów, które z pewnością mogą być uciążliwe dla innych sąsiadów. Warto także zadbać o wygląd tarasów i ogródków. Powinno się ograniczyć elementy niepasujące do aranżacji. Z pewnością niektórzy sąsiedzi pragną, aby wszyscy żyli podobnym stylem życia. Swoimi natręctwami i wiecznym niezadowoleniem uprzykrzają życie. Problemu z pewnością nie rozwiążemy poprzez wzajemne pretensje i kłótnie, które najczęściej do niczego nie prowadzą, a mogą wyrządzić jeszcze więcej złego. Robienie na złość również nie przyniesie pozytywnego skutku. Warto natomiast rozmawiać i przedstawiać swoje racje. Podejmować działania tak, aby być jak najmniej uciążliwym dla innych lokatorów. Korzystne będzie również poinformowanie o spodziewanych problemach lub przeproszenie za zaistniałą sytuację. Sąsiad powinien to zrozumieć. W końcu sąsiad też człowiek.

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

  • Czego szukasz?

Compare Listings