Koniec studiów i co dalej? Z rodzicami czy ciasne, ale własne?

3 322 Wyświetleń

Wraz z końcem studiów nadchodzi moment kiedy trzeba zdecydować o swojej najbliższej przyszłości. Pojawia się wtedy dylemat dotyczący mieszkania. Mieszkać z rodzicami? A może jednak postawić na własne mieszkanie?

Studia.. studia.. i po studiach

Obrona pracy dyplomowej i status absolwenta to marzenie każdego studenta. Przez kilka lat studenci marzyli o zakończeniu nauki, samodzielności, własnym mieszkaniu i nowym życiu.
Zakończenie studiów stanowi koniec nauki i początek nowych wyzwań w życiu człowieka, które wiążą się z wieloma dylematami i emocjami. Kiedy tytuł naukowy przed nazwiskiem już jest, kolejnym priorytetem młodego człowieka jest chęć ustabilizowania się i znalezienie pracy oraz samodzielnego mieszkania. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy absolwenci decydują się na samodzielne mieszkanie.

Statystyki..

Statystyki mówią same za siebie. Prawie połowa młodych ludzi w Polsce mieszka na garnuszku rodziców. Według danych EUROSTAT-u gorzej wśród Państw Unii Europejskiej wypada jedynie 6 państw członkowskich, wśród których wskazywane są Włochy i Portugalia. Należy jednak podkreślić, iż odsetek ludzi pomiędzy 25 a 32 rokiem życia w Polsce, którzy mieszkają z rodzicami minimalnie zmniejsza się w ostatnich latach. Jednak zmiany te są minimalne. W 2017 roku odsetek młodych mieszkających z rodzicami wynosił 44,7% całej populacji osób w tym przedziale wiekowym. W 2016 roku odsetek ten wynosił 45,5%, z kolei w roku poprzedzającym wyniósł on 45,7%.

5 powodów dlaczego młodzi ludzie mieszkają z rodzicami

Młodzi ludzie decydują się na mieszkanie z rodzicami z różnych powodów. Pierwszym powodem, dla którego młodzi ludzie pomimo osiągnięcia pewnego wieku mieszkają z rodzicami jest
wygodnictwo. Wiele osób mieszkając z rodzicami nie musi martwić się o dokonywanie jakichkolwiek opłat związanych z mieszkaniem, są wyręczani w codziennych obowiązkach domowych. Przykładowo nie muszą gotować, sprzątać ani wykonywać innych czynności domowych. Jednym z powodów, dla którego ludzie po studiach mieszkają z rodzicami jest również możliwość uzyskania pomocy i wsparcia od rodziców. Mieszkanie samodzielne oznacza, że zawsze musimy liczyć na siebie. Kolejnym powodem jest problem ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania na rynku nieruchomości. Absolwenci marzą o nabyciu własnego mieszkania, przeglądają mnóstwo dostępnych ofert nieruchomości na rynku, jednak mają problem z podjęciem decyzji zakupowych. Wynikają one między innymi z chęci znalezienia mieszkania, które w 100% odpowiada ich oczekiwaniom, jednak w krótkim czasie przekonają się, iż znalezienie idealnego mieszkania jest jak szukanie igły w stogu siana. Kolejnym argumentem i wydaje się najważniejszym, dla którego młodzi ludzie mieszkają z rodzicami jest bariera cenowa. Nie są oni w stanie ponieść kosztów zakupu mieszkania ani nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.

Koszty mieszkania na swoim

Samodzielność i mieszkanie we własnej nieruchomości nie jest tanie. Oprócz ponoszenia kosztów związanych z zaspokojeniem podstawowych potrzeb fizjologicznych, jak chociażby jedzenie, należy ponosić koszty eksploatacyjne i opłacać czynsz. Jeśli mieszkanie jest kupione w kredycie, do wspomnianych powyżej kosztów należy dorzucić jeszcze odpowiednio wysoką ratę kredytu
hipotecznego. Koszty zakupu nieruchomości idą od paru lat ciągle w górę. Wysokość raty kredytu hipotecznego jest na tyle wysoka, że młodzi ludzie mają problem z ponoszeniem takich kosztów. Wielu młodym osobom samodzielne mieszkanie kojarzy się z licznymi opłatami i wysokimi kosztami. Jednak własne mieszkanie to także doskonała inwestycja na przyszłość.

Wady mieszkania z rodzicami, czyli zalety własnego mieszkania

Zalety i zadowolenie z mieszkania z rodzicami zależą w znacznym stopniu od tego jak bardzo tolerancyjni i wyrozumiali są rodzice oraz jaki dzieci mają z nimi kontakt. Nadopiekuńczość rodziców nie wpływa pozytywnie na samodzielność dziecka. Podobnie negatywnie wpływa na człowieka zbytnia srogość. Samodzielne mieszkanie to duża wygoda i swoboda, dla wielu osób to
prawdziwy luksus. Możliwość robienia czego tylko się chce i kiedy się chce. Podejmowanie wszystkich decyzji bez ingerencji rodziców. Nie trzeba martwić się wtedy o zasady panujące w domu, bo ustala je właściciel mieszkania. Własne mieszkanie to życie na własny rachunek. Podejmowanie decyzji zgodnie z własnymi przekonaniami i planami. Odpowiadanie za siebie. Kształtowanie własnej sytuacji i konieczność wzięcia za nią odpowiedzialności. Własne mieszkanie to także nauka samodzielności i dyscypliny. Dla młodych jest gwarancją bezpieczeństwa- nie trzeba się martwić, że właściciel mieszkania wypowie umowę najmu. Nie trzeba się również martwić, iż współlokator okaże się niebezpiecznym człowiekiem lub zorganizuje imprezę w środku tygodnia, kiedy rano trzeba wstać do pracy. Mieszkanie samodzielne to doskonała inwestycja. Gdzieś mieszkać trzeba. Nawet jeśli mieszkanie potraktujemy jako tymczasowe i docelowe mieszkanie ma posiadać inne parametry, to aktualne mieszkanie można sprzedać lub wynajmować.

A może tak mieszkanie poza miastem?

Barierę cenową związaną z zakupem mieszkania da się przeskoczyć. Jednym z rozwiązań jest z pewnością znalezienie lepiej płatnej pracy lub zatrudnienie się w dodatkowym miejscu pracy. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Dobrym rozwiązaniem dla osób z ograniczonymi środkami finansowymi może być zakup mieszkania na obrzeżach miasta lub nawet poza jego granicami.
Pewnym minusem lokalizacji może być odległość od centrum miasta. Jednak bardzo często mieszkania na obrzeżach i poza granicami miasta oprócz niewątpliwej zalety cenowej, posiadają również inne zalety. Najczęściej takie mieszkania „nadrabiają” lepszym rozkładem pomieszczeń, inwestycja budowlana wydaje się atrakcyjniejsza wizualnie, do tego należy dodać większy spokój i prywatność.

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

Martyna Dydak
Martyna Dydak
Doradca Ds. Nieruchomości

Dodaj komentarz