Your search results

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Opublikował Helper on 30/08/2024
0

Nowe mieszkanie to niewątpliwie nabytek, który wzbudza w nas bardzo pozytywne emocje. Podczas odbioru przed nami roztacza się piękna wizja kolejnych lat spędzonych we własnych czterech kątach.

W takim natłoku emocji i niejednokrotnie również stresu bardzo łatwo pominąć niektóre kwestie związane ze sprawdzeniem stanu technicznego mieszkania. Warto zatem już wcześniej dowiedzieć się, co koniecznie trzeba sprawdzić, na co zwrócić szczególną uwagę i o co ewentualnie dopytać. Jest to o tyle ważne, że każda, nawet najmniejsza usterka, może w późniejszym czasie kosztować nas sporo pieniędzy i przede wszystkim nerwów.

Od czego zacząć przygotowania do odbioru technicznego mieszkania?

Słowo „przygotowania” zapewne wielu z nas kojarzy się z egzaminem. I w pewnym sensie jest to ważny egzamin, podczas którego to my jesteśmy oceniającymi i to od nas zależy, czy przebiegnie on prawidłowo. Odpowiednie kroki powinniśmy podjąć już na etapie umawiania się na spotkanie. Najlepiej, aby odbyło się ono w dzień, przy naturalnym świetle słonecznym. Warto również zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, dzięki czemu nie będziemy się spieszyć i będziemy mogli na spokojnie wszystko obejrzeć i sprawdzić. Jeśli nie mamy pewności, czy zadanie to nas nie przerośnie, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie inspektora lub doświadczonego budowlańca. Sprawdzi on wszystkie istotne kwestie a w razie potrzeby dopyta i doprecyzuje.

Przygotowania powinny również obejmować różnego rodzaju kwestie prawne. Warto dokładnie znać treść umowy zawartej z deweloperem oraz wszelkie normy budowlane i warunki techniczne, jakie one gwarantują. Na samo spotkanie można zabrać kilka narzędzi, takich jak: kątownik, poziomica, ciężarek na sznurku do sprawdzania pionów oraz piłkę, dzięki której w łatwy sposób możemy skontrolować podłogi.

Właściwa powierzchnia mieszkania

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru mieszkania jest niewątpliwie jego powierzchnia. Stanowi ona jednostkę rozliczania z deweloperem i może być obliczana na kilka sposobów – wszystko zależy od tego, który wybrał i zawarł w umowie nasz deweloper. Podczas spotkania na spokojnie możemy zmierzyć poszczególne pomieszczenia i porównać je z początkowymi założeniami. Warto jednak pamiętać, że w umowie może być zawarty margines błędu, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie znać każdy jej zapis. Pamiętajmy również, że każde odstępstwo od normy może stanowić podstawę do odstąpienia od umowy kupna.

Szczelne drzwi i okna

Najważniejsze jest, aby podczas odbioru technicznego drzwi i okna były czyste, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie zauważyć ewentualne rysy czy pęknięcia szyb. Nie bójmy się ich otwierać i zamykać – w końcu każde pomieszczenie wymaga wietrzenia a jest to możliwe między innymi dzięki sprawnie działającym oknom. Warto również sprawdzić ich szczelność przy pomocy zwykłej kartki papieru. W przypadku drzwi najważniejsze jest, aby przy odbiorze technicznym pracownik dewelopera przekazał nam wszystkie klucze. Dotyczy to również kluczy do skrzynek, czy bramy wjazdowej.

Instalacja elektryczna

Jest to jedna z tych kwestii, która jest bardzo ważna, a jednocześnie bardzo trudno ją kontrolować. Na spotkanie warto zabrać ze sobą oprawki z żarówkami i powkręcać je kolejno w każdym pomieszczeniu. Z kolei prąd w gniazdkach można przetestować przy pomocy specjalnych próbników lub przedmiotów codziennego użytku, które z pewnością znajdziemy w niejednej damskiej torebce – mowa między innymi o ładowarce do telefonu czy laptopa. Po zakończeniu prac w mieszkaniu powinniśmy również otrzymać od wykonawcy protokół pomiaru izolacji elektrycznej.

Podłogi i ściany

Wydawać by się mogło, iż rzeczą oczywistą jest, że ściany w mieszkaniu będą idealnie pionowe a podłoga równa. No cóż, również to warto sprawdzić. W przypadku ścian należy zmierzyć kąt pomiędzy nimi a podłogą (powinien być prosty) oraz sprawdzić, czy tynk jest nałożony równomiernie na całej powierzchni. Warto również zwrócić uwagę na to, czy sufit jest suchy, szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się bezpośrednio pod dachem. Wszelkie, nawet najmniejsze plamy mogą bowiem sygnalizować jego nieszczelność.

Sprawdzenie, czy podłogi są równe nie wymaga od nas zbytniego zaangażowania. Możemy to zrobić przy pomocy niewielkiej piłeczki lub (w przypadku zapominalskich) obrączki, a nawet monety (to już dla kreatywnych i cierpliwych). Kupując mieszkanie na parterze warto sprawdzić grubość wylewki, ale wiąże się to z wywierceniem niewielkiego otworu w podłodze.

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

  • Czego szukasz?

Compare Listings