Your search results

Mieszkanie w kamienicy – marzenie, które może stać się koszmarem?

Opublikował efgieel on 27/05/2014
0

Wielu z nas marzy o zakupie mieszkania w kamienicy. Unikalna architektura, wysokie pomieszczenia, duża przestrzeń i okna, przez które wpada do wnętrza mnóstwo naturalnego światła. Takiego klimatu nie ma ani w nowoczesnych apartamentowcach, a na pewno nie w ciasnych blokach z wielkiej płyty. Kamienice swoją wyjątkowość zawdzięczają również grubym murom, które skutecznie wygłuszają, czyniąc mieszkanie cichym i chroniąc nas przed letnimi upałami. Brzmi jak marzenie? Nie wszystko zawsze jest tak kolorowe. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, na co zwrócić uwagę, aby zakup wymarzonego mieszkania w kamienicy nie przerodził się w koszmar.

Niespotykany klimat – zamieszkaj w kamienicy

Kamienicom nie da się odmówić wyjątkowego klimatu, które nie znajdziemy w blokach. Niejednokrotnie zabytkowe wyposażenie, takie jak oryginalny dębowy parkiet, piece kaflowe, kominki są dla miłośników kamienic nie lada kąskiem. Do kolejnych zalet kamienic można dodać lokalizację, te w większości są często położone w samym centrum miasta, zwykle w okolicach rynku, starówki i szeroko rozumianego śródmieścia, a przez to są idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dostępie do pełnej infrastruktury w zasięgu ręki.

Kamienice mają jednak swoje wady, które skutecznie odstraszają potencjalnych nabywców. Na co musimy uważać?

Nie takie wcale idealne… brak dedykowanych miejsc parkingowych, wind i koszty eksploatacji
Mieszkania w kamienicach nie są niestety idealne. Tak naprawdę, te wady mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. O czym musimy pamiętać? Musimy liczyć się z brakiem dedykowanych miejsc parkingowych i koniecznością pozostawienia samochodu nawet i kilka minut od naszego mieszkania. Kiedy pogoda dopisuje nie wydaje się to niczym strasznym, jednak gdy musimy przynieść zakupy dla całej rodziny w deszczowy dzień obraz staje się przykry, zwłaszcza jeśli będziemy mieszkać na wysokim czwartym piętrze, które w stosunku do bloku będzie się znajdowało niejednokrotnie i 4 metry wyżej. W kamienicach ciężko uświadczyć windę, więc najprawdopodobniej drogę będziemy musieli pokonać na własnych nogach.

Kamienica będzie wybawieniem w upalne dni. Tych niestety w Polsce mamy tylko kilkanaście w roku. W chłodniejsze dni będzie nam po prostu zimno. Można napalić w kominku lub włączyć ogrzewanie, które o ile będziemy mieli szczęście, będzie miejskie lub gazowe. Trzeba jednak przeliczyć koszty ogrzewania – te z uwagi na wysokość i szerokość pomieszczeń oraz często zły stan techniczny budynku, mogą być ogromne.

Stan prawny kamienicy – na co musisz zwrócić uwagę?

Jedną z najistotniejszych rzeczy dla potencjalnego nabywcy kamienicy są wszelkie sprawy prawno-formalne związane z zakupem. Niejednokrotnie sprzedający, starając się ukryć tę istotną informację, sprzedaje udział we własności kamienicy, a nie konkretny lokal mieszkalny. Jest to bardzo niekorzystna forma własności dla kupującego, gdyż praktycznie uniemożliwia zakup nieruchomości finansując ją kredytem hipotecznym na cele mieszkaniowe oraz nie gwarantuje pełnej, niezakłóconej możliwości dysponowania lokalem. By potwierdzić fakt, że sprzedający jest pełnoprawnym właścicielem lokalu mieszkalnego musimy sprawdzić Księgę Wieczystą – każda nieruchomość stanowiąca odrębną własność musi ją posiadać.

Jakie problemy może przynieść opieka konserwatorska w naszym lokalu mieszkalnym?

Mogłoby się wydawać, że budynek znajdujący się pod opieką konserwatora zabytków to dla nas jako kupujących świetna sprawa, gdyż z pewnością konserwator dołoży wszelkich starań to tego, aby budynek zachował swoją unikalną architekturę. Same plusy? Praktyka pokazuje coś innego.

Opieka konserwatora niejednokrotnie przekłada się na rosnące wydatki na fundusz remontowy, co jest związane z zachowaniem oryginalnej fasady budynku, zdobień klatek schodowych czy spraw bezpośrednio związanych z naszym lokalem mieszkalnym. W przypadku konieczności wymiany okien niejednokrotnie nie ma możliwości wymiany na okna PCV a tylko na drewniane, zachowując ich oryginalny wygląd.

Gdy budynek wpisany jest do rejestru zabytków, warto sprawdzić czy opieka konserwatorska dotyczy wyglądu zewnętrznego czy również poszczególnych lokali mieszkalnych. W tym drugim przypadku koszty remontu mogą wzrosnąć niebagatelnie.

Jeżeli budynek ma mnóstwo detali architektonicznych wewnątrz budynku musimy liczyć się z tym, że przy konieczności wymiany zwykłej klamki od drzwi, będziemy musieli wymienić ją na idealną kopię tej oryginalnej. Również zastane przez nas drzwi wewnętrzne, niejednokrotnie dwuskrzydłowe, zazwyczaj w rozmiarach niedostępnych w marketach, zdobione framugi czy dawno już nieużywany piec kaflowy mogą mieć wartość historyczną i przysporzyć nowemu właścicielowi nie lada problemów, zarówno finansowych, jak i aranżacyjnych. Sama renowacja zabytkowych elementów jest kosztowna, zwłaszcza dziś, gdzie znalezienie fachowca w rozsądnej cenie jest bardzo trudne.

Mieszkanie w kamienicy czy w bloku? Wady i zalety

Poznaliśmy już wady i zalety mieszkania w kamienicy. Do wyboru mamy jeszcze inne rodzaje budownictwa, takie dom jednorodzinny czy blok. Co wybrać? Czy mieszkanie w kamienicy naprawdę musi być koszmarem? Absolutnie nie, o ile zdajemy sobie sprawę i godzimy się z opisanymi powyżej trudnościami.
Bloki często wyróżniają się lepszym stanem technicznym budynków, niskimi kosztami utrzymania, pełnym zagospodarowaniem przestrzeni (szkoły, sklepy, parkingi czy przystanki autobusowe w okolicy). Nic jednak nie zastąpi tego niepowtarzalnego klimatu, dużej przestrzeni i wartości historycznych kamienic.

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

  • Czego szukasz?

    100 zł to 5 000 000 zł

    10 zł to 100 000 zł

Compare Listings