Lokal komercyjny – z pośrednikiem czy na własną rękę?

1 149 Wyświetleń

Zarówno znalezienie lokalu handlowego, który spełnia nasze oczekiwania, jak i znalezienie klienta zainteresowanego lokalem handlowym nie jest prostym zadaniem. Rynek nieruchomości komercyjnych znacząco różni się od rynku nieruchomości mieszkaniowych. Nietrudno o pomyłki i nietrafione decyzje, które mogą mieć wyjątkowo nieprzyjemne skutki. Lokalizacja i typ lokalu komercyjnego wpływa przecież w istotny sposób na rozwój działalności gospodarczej. Czy warto ryzykować?

Rynek nieruchomości komercyjnych w dobie koronawirusa

Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w ostatnim roku zmieniła się w zauważalny sposób. Dotyczy to zwłaszcza sektora nieruchomości biurowych oraz lokali przeznaczonych na działalność gastronomiczną. Jak można wyczytać na portalu tereny inwestycyjne www.terenyinwestycyjne.info, wprowadzenie na dużą skalę modelu pracy zdalnej w związku z pandemią sprawiło, że wśród najemców wzrosła ostrożność do podejmowania zobowiązań długoterminowych, szczególnie dotyczących nowych kontraktów. Wiele umów zostało renegocjowanych. W ostatnim czasie sytuacja wydaje się już być pod większą kontrolą, a sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych zdaje się wracać do normy.

Zróżnicowanie lokali komercyjnych

Na rynku nieruchomości komercyjnych istnieje wiele ofert lokali, które przeznaczone są zarówno na działalność biurową, jak i usługową oraz handlową. W ostatnich latach rynek ten przeżywał prawdziwy rozkwit, co skutkowało pojawieniem się licznych biurowców oraz obiektów handlowo- usługowych. Który wybrać? Czy to w ogóle ma znaczenie? Decyzja nie jest prosta. Lokale cechuje duże zróżnicowanie. A kiedy chodzi o firmę i jej rozwój, nie ma miejsca na pomyłki. Dlatego decyzje dotyczące wyboru lokalu komercyjnego powinny być dobrze przemyślane.

Zalety bezpośrednich transakcji

Osoby poszukujące lokalu komercyjnego muszą sobie odpowiedzieć nie tylko na pytanie, którą nieruchomość komercyjną powinni wybrać, ale również czy szukać i nawiązać współpracę bezpośrednio z właścicielem nieruchomości, czy skorzystać z usług biura nieruchomości. Decyzja nie jest łatwa. Ponieważ niezależnie od tego, czy lokal handlowy został znaleziony przez najemcę czy pośrednika nieruchomości, ostateczna decyzja dotycząca lokalu komercyjnego należy do klienta poszukującego nieruchomości, wydaje się, iż prawdopodobnie jedyną zaletą bezpośrednich transakcji jest uniknięcie ewentualnych kosztów związanych z pracą agenta nieruchomości. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wynajmujących. A przecież współpraca z biurem nieruchomości przynosi o wiele więcej korzyści klientom.

Bezpośrednio – taniej, ale czy bezpieczniej?

Na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać. Dotyczy to między innymi transakcji dokonywanych na rynku nieruchomości, w tym nieruchomości komercyjnych. Doświadczeni pośrednicy nieruchomości doskonale znają branżę i obowiązujące przepisy prawa. Gwarantuje to klientom bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Czuwanie nad całym procesem doświadczonego w branży agenta nieruchomości sprawia, że klienci nie zostaną wpuszczeni na przysłowiową minę i nie muszą się martwić o utratę środków finansowych. Z transakcjami zawieranymi bezpośrednio bywa różnie.

Zalety współpracy z biurem nieruchomości

Współpraca z biurem nieruchomości ma wiele zalet. Podstawową zaletą współpracy z agentem nieruchomości jest bezpieczeństwo transakcji, o czym mowa była powyżej. Kolejną zaletą współpracy z pośrednikiem w branży nieruchomości jest doskonała znajomość rynku, a co za tym idzie, możliwość udzielenia klientowi cennych rad i wskazówek, dzięki którym klient podejmie najlepszą decyzję. Współpraca z biurem nieruchomości to również oszczędność czasu. Nie musimy tracić czasu na poszukiwania lokalu komercyjnego, który w opisie jest tym idealnym, a okazuje się być zupełnie nietrafionym wyborem. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze biura nieruchomości należy kierować się doświadczeniem i renomą biura nieruchomości. Długo funkcjonujące na rynku biuro nieruchomości, które posiada dobre opinie, nie zawiedzie naszych oczekiwań.

Dodaj komentarz