Katowice miastem dobrym do życia! Jak stolica województwa śląskiego wypada w ocenie jej mieszkańców?

1 444 Wyświetleń

Czy mieszkańcy Katowic lubią swoje miasto? Okazuje się, że większość z nich pozytywnie ocenia życie w stolicy województwa śląskiego. Jakie czynniki wpływają na poziom zadowolenia katowiczan? Zobacz, dlaczego warto osiedlić się w mieście szczęśliwych ludzi!

Czy Polacy czują się szczęśliwi w swoim miejscu zamieszkania?

Serwis Otodom poprosił 35 897 mieszkańców Polski o ocenę szczęścia wynikającego z miejsca zamieszkania. Ankietowani dysponowali pięciostopniową skalą, gdzie 1 oznaczało brak satysfakcji, a 5 – największe poczucie szczęścia. Badanie wykazało, że ponad 57% przepytanych osób zadeklarowało zadowolenie z życia w swoim mieście. 26% ankietowanych oceniło swój poziom satysfakcji na piątkę, a jedynie 12% Polaków wykazywało całkowite niezadowolenie z miejsca, w którym mieszkają. W kraju nad Wisłą funkcjonuje prawie 1000 miast, które znacznie różnią się od siebie wielkością i stopniem zurbanizowania. W rankingu najszczęśliwszych miejscowości wygrywa Gdynia ze średnią oceną 4,03, a drugie miejsce należy do Gdańska z notą 3,96. W najlepszej dziesiątce zestawienia znalazły się aż trzy miasta zlokalizowane w województwie śląskim. Katowice uplasowały się na 8. miejscu z oceną 3,75. Stolica regionu ustępuje jedynie Tychom (3,91) oraz Bielsko-Białej (3,85).

Jakie czynniki wpływają na poczucie szczęścia wśród katowiczan?

Mieszkańcy Katowic to jedni z najszczęśliwszych ludzi w Polsce – na poziom ich satysfakcji wpływa m.in. wielkość miasta. Dobrze rozwinięta infrastruktura usługowa, komunikacyjna i kulturalna oraz akceptowalne koszty życia sprawiają, że miejscowości, których liczba mieszkańców mieści się w przedziale 200-500 tys. są uważane za najbardziej atrakcyjne.

Najlepsze aspekty życia w Katowicach

Mieszkańcy Katowic biorący udział w badaniu serwisu Otodom zostali poproszeni o wskazanie trzech aspektów, które pozytywnie wpływają na ich poczucie szczęścia w mieście.

Zdaniem ankietowanych do największych zalet stolicy województwa śląskiego można zaliczyć:

  • wysoką dostępność sklepów,
  • komunikację miejską i łatwy dojazd,
  • dobrą jakość środowiska naturalnego,
  • powszechny dostęp do miejsc sportu, rekreacji, rozrywki oraz atrakcji kulturalnych,
  • infrastrukturę dla dzieci,
  • dostęp do opieki zdrowotnej.

W opinii katowiczan, ich miasto przoduje w Polsce pod względem dobrze rozwiniętych miejsc do uprawiania sportu oraz licznych atrakcji dla najmłodszych.

W której dzielnicy Katowic mieszkają najszczęśliwsi ludzie?

60% katowiczan przyznało, że czuje się dobrze w swoim mieście. 63% uznało, że to najbliższa okolica wzbudza w nich poczucie szczęścia. Wielu ludzi zwraca uwagę na warunki życia w swojej dzielnicy lub na osiedlu, a nie w całym mieście. Nic dziwnego, że stopień zadowolenia mieszkańców różni się w zależności od tego, w której dzielnicy żyją. Największy odsetek szczęśliwych katowiczan przypada na południowe rejony miasta, czyli Kostuchnę, Podlesie i Zarzecze, gdzie ponadprzeciętne zadowolenie jest spowodowane zielonym środowiskiem oraz zadbaną i czystą okolicą. Taki sam poziom szczęścia można zaobserwować wśród mieszkańców Bogucic, Dębu oraz Koszutki – na ich pozytywną opinię wpływają stosunkowo atrakcyjne koszty życia oraz infrastruktura dla dzieci. Najbardziej podzielona okazuje się społeczność Śródmieścia, gdzie dokładnie połowa badanych uznała, że czuje się szczęśliwa.

Jakość komunikacji a satysfakcja z życia w mieście

Czy komunikacja miejska i szybki dojazd do stolicy Śląska zadowalają mieszkańców Katowic? 31% badanych uznało, że ten aspekt pozytywnie wpływa na ich poczucie szczęścia w mieście. Wynik odpowiada średniej krajowej, jednak ankietowani lepiej ocenili komunikację m.in. w Gdyni, Warszawie oraz Krakowie. Autobusy, tramwaje i pociągi to niejedyna alternatywa dla poruszania się samochodem. Po Katowicach można z łatwością przemieszczać się za pomocą współdzielonych hulajnóg elektrycznych. Korzystanie z nich jest proste, wygodne i pozwala omijać korki, które w godzinach szczytu są nieuniknione. Mikromobilność wydaje się przyszłością dużych miast. Włodarze Katowic zmierzają w stronę ograniczenia ruchu samochodowego w centrum i jego okolicach. Ważnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie nowej polityki parkingowej, która ma obowiązywać od 1 grudnia 2023 roku.

Gorsza strona życia w wielkim mieście – jakie wyzwania czekają Katowice w nadchodzących latach?

Osiedlenie się w dużym mieście ma swoje zalety i wady. Wysokie koszty życia i zanieczyszczenie środowiska to zdaniem katowiczan największe minusy mieszkania w stolicy województwa śląskiego. Katowice, podobnie jak inne polskie miasta, stają przed poważnymi wyzwaniami wpływającymi na dobrostan mieszkańców.

Czy za dwadzieścia lat wciąż będzie się tu dobrze żyło? Wiele zależy od tego, jak władze poradzą sobie z:

  • adaptacją do zmian klimatycznych,
  • ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza,
  • kryzysem mieszkaniowym,
  • depopulacją,
  • starzeniem się społeczeństwa.

Największe miasto Aglomeracji Śląskiej jest uznawane za miejsce stosunkowo przyjazne seniorom – aż 63% katowiczan po 70. roku życia przyznaje, że okolica pozytywnie wpływa na ich poczucie szczęścia. Zanieczyszczenie powietrza, depopulacja i rosnące ceny mieszkań to problemy, które w najbliższych latach będą przedmiotem wielu debat i gruntownych reform. W Katowicach żyją szczęśliwi ludzie – z tym stwierdzeniem zgadza się większość mieszkańców miasta. Ty też chcesz osiedlić się w stolicy województwa śląskiego? Pamiętaj, że lokalizacja ma kluczowy wpływ na Twoje poczucie szczęścia – zastanów się, czy wolisz zamieszkać w czystej i zielonej dzielnicy, czy w okolicy, która zagwarantuje Ci łatwy dostęp do rozrywki oraz lokali usługowych. Zależy Ci na podjęciu najlepszej decyzji? Skorzystaj z usług profesjonalistów! Najlepiej oceniane biuro nieruchomości na Górnym Śląsku pomoże Ci znaleźć mieszkanie lub dom na miarę Twoich potrzeb.

Wpis sporządzono korzystając ze źródeł: https://www.otodom.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2022/11/Szczesliwy-dom.-Dzielnicaroznorodnych-potrzeb.pdf