Czy w Zabrzu można znaleźć atrakcyjne mieszkanie? Jakie nieruchomości najbardziej interesują klientów?

254 Wyświetleń

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre mieszkania sprzedają się w ciągu kilku godzin po opublikowaniu ogłoszenia, a inne zalegają na rynku przez wiele miesięcy? Nie tylko cena wpływa na zainteresowanie kupujących – zobacz wnioski z raportu, jakie nieruchomości mogą cieszyć się potencjalnie największym zainteresowaniem wśród ludzi szukających mieszkania w Zabrzu.

Jak znaleźć nieruchomość dopasowaną do wymagań? Preferencje potencjalnych nabywców mieszkania w Zabrzu

Oczekiwania osób szukających mieszkania w Zabrzu są zbliżone do potrzeb Polaków rozglądających się za wymarzoną nieruchomością w innych miastach. Potrzeby kupujących od kilku lat wyglądają dość podobnie. Największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się mieszkania dwupokojowe, jednak w minionych latach nabywcy stali się bardziej skłonni do zakupu nieruchomości o mniejszym metrażu. Raport JLL i Otodom wykazuje, że pod koniec 2022 roku 37% badanych Polaków preferowało mieszkanie dwupokojowe, dla 28% najatrakcyjniejsze były trzy pokoje, a 19% chętnie zamieszkałoby w kawalerce. Jeszcze w 2018 roku największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się lokale trzypokojowe, jednak dynamiczny wzrost cen, który miał miejsce rok później, niejako wymusił powszechną zmianę preferencji.

Jakie mieszkanie dla singla?

W 2022 roku największym powodzeniem wśród singli cieszyły się mieszkania dwupokojowe. Ten trend nie powinien dziwić – osoby żyjące w pojedynkę chcą zamieszkać w lokalu, który pozwala na swobodne wydzielenie strefy dziennej oraz sypialni. Według badań JLL i Otodom, w 2022 roku utrzymywał się rosnący popyt na kawalerki dla singli – aż 21% ankietowanych z tej grupy chciało zakupić najmniejsze mieszkanie. Ludzie, którzy nie założyli rodziny, z reguły nie widzą problemu w niewielkim metrażu, jednak zależy im na mieszkaniu o wysokim standardzie i dobrej lokalizacji – stąd rosnące zainteresowanie kawalerkami.

Jakich mieszkań potrzebują pary?

Pary szukające mieszkania, od kilku lat nie zmieniły znacznie swoich preferencji – najatrakcyjniejsze są dla nich mieszkania dwupokojowe oraz trzypokojowe. Większość ludzi żyjących wspólnie planuje w przyszłości założyć rodzinę, dlatego dodatkowy pokój zazwyczaj jest przeznaczony dla potomstwa. Ze względu na stale rosnące ceny nieruchomości, pary coraz częściej rezygnują z zakupu trzech pokoi i decydują się na zamieszkanie w lokalu dwupokojowym – tak było w minionych latach. Nie ciężko o wniosek, iż taka preferencja zdecydowanie odzwierciedli się na rynku nieruchomości w Zabrzu.

Gdzie chcą mieszkać rodziny z dziećmi?

Każda rodzina ma inne wymagania – metraż i liczba pokoi w wymarzonym mieszkaniu są uwarunkowane sytuacją finansową oraz liczbą dzieci. Decydując się na mocne uśrednienie, typowa rodzina poszukująca lokum w Zabrzu, będzie zainteresowana zakupem trzypokojowego mieszkania. Dużym powodzeniem wśród tej grupy społecznej cieszą się także cztery pokoje. Konkluzje z opracowania, zapewne utrzymają się w mocy jeszcze przez dłuższy czas, niezależnie od preferowanej lokalizacji. Potrzeby rodzin mogą się dynamicznie zmieniać wraz z pojawianiem się kolejnych potomków – wielu rodziców w pewnym momencie rezygnuje z poszukiwania mieszkania i decyduje się na zakup domu z ogrodem.

Mieszkania w Zabrzu – wskazówki dla inwestorów

Inwestorzy szukają mieszkań, na których mogą zarobić, dlatego interesują ich nieruchomości cieszące się największym powodzeniem wśród singli, par i rodzin. Nic dziwnego, że zazwyczaj podejmują decyzję o zakupie mieszkania dwupokojowego – w takim lokalu chętnie zamieszkają przedstawiciele każdej grupy społecznej. Inwestorzy coraz częściej chcą kupować kawalerki. Z reguły interesują ich tylko mieszkania o mniejszym metrażu – badanie Otodom i JLL wykazało, że aż 55% ankietowanych kupiłoby nieruchomość o powierzchni 30-39 m2, a 23% badanych bierze pod uwagę mieszkania mające mniej, niż 30 m2.

Mieszkanie a jego lokalizacja – która dzielnica Zabrza cieszy się największą popularnością?

Zabrze jest miastem różnorodnym – ruchliwe centrum interesuje głównie singli, którzy szukają mieszkania zlokalizowanego w okolicy tętniącej życiem. Rodziny z dziećmi preferują nieruchomości położone w północnych lub południowych rejonach, gdzie nie brakuje zieleni, a zamiast warkotu samochodów słychać śpiew ptaków.
Aktualnie największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się mieszkania zlokalizowane w dzielnicach:

  • Śródmieście,
  • Centrum Północ,
  • Centrum Południe,
  • Osiedle Mikołaja Kopernika,
  • Osiedle Tadeusza Kotarbińskiego.

Rodziny często podejmują decyzję o zamieszkaniu na jednym z dużych osiedli. Taka lokalizacja gwarantuje bliskość szkoły, przedszkola, sklepów i lokali usługowych. Chociaż najpopularniejsze dzielnice są zlokalizowane w centrum miasta, to nawet w ruchliwej okolicy można na chwilę oderwać się od wszechobecnego zgiełku – wystarczy wybrać się na spacer do jednego z pobliskich parków lub odwiedzić piękny zabrzański Miejski Ogród Botaniczny.

Czy łatwo jest znaleźć klienta, który kupi mieszkanie za gotówkę?

Na podstawie ogólnopolskich danych obido.pl można wywnioskować, że w 2022 roku nieco mniej niż połowa singli, par oraz rodzin była gotowa na zakup mieszkania za gotówkę. Inaczej przedstawiają się preferencje inwestorów – aż 72% z nich nie zamierzało korzystać z kredytu. W 2023 roku finansowanie potencjalnych klientów zapewne będzie wyglądać inaczej – zmieni się w szczególności sytuacja osób szukających swojego pierwszego mieszkania. Niektórzy z nich mogą skorzystać z kredytu preferencyjnego. Sprzedający, którym zależy na znalezieniu kupca gotówkowego, powinni zatem zwracać się ze swoją ofertą głównie do inwestorów. Jak do nich dotrzeć? Najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego agenta nieruchomości, który oszacuje średnią rynkową wartość mieszkania i szybko znajdzie odpowiedniego nabywcę.

Pełny raport dostępny tutaj https://www.otodom.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2023/05/Otodom_-Preferencje-nabywcow-mieszkan-2022.pdf