Czy warto inwestować w nieruchomości w Zabrzu? Analiza lokalnego rynku

432 Wyświetleń

Chcesz zainwestować w nieruchomość zlokalizowaną na terenie aglomeracji śląskiej? Istnieje duża szansa, że znajdziesz prawdziwą perełkę w Zabrzu! Miasto, które jest usytuowane w samym sercu śląska, prężnie się rozwija i przyciąga inwestorów z całego kraju. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na tzw. flipa lub wynajem mieszkania w Zabrzu.

Wybierz miasto z potencjałem

Zabrze to jeden z punktów doskonale rozbudowanej aglomeracji śląskiej. Tętniące życiem miasto znajduje się w doskonałej lokalizacji — sąsiaduje z Gliwicami i jest nieznacznie oddalone od Katowic. Największe miasta na Górnym Śląsku dynamicznie się rozwijają, dlatego coraz więcej osób przyjeżdża tu studiować lub pracować.

Średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości w Gliwicach lub Katowicach dla wielu Polaków i obcokrajowców okazuje się zbyt wysoka. Na szczęście, aglomeracja śląska dysponuje rozbudowaną infrastrukturą, dzięki czemu codzienny dojazd do miejsca pracy nie jest żadnym problemem. Średnie ceny nieruchomości w Zabrzu są zdecydowanie niższe, a w mieście nie brakuje zieleni — otoczenie natury zachęca do odpoczynku po ciężkim dniu. Zabrze jest dobrym miejsce do życia — inwestorzy chętnie stawiają tu luksusowe apartamentowce, osiedla domów szeregowych i bliźniaki, a najlepiej zlokalizowane mieszkania z rynku wtórnego sprzedają się w mgnieniu oka.

Czy inwestycja w nieruchomości w Zabrzu się opłaca?

Zakup mieszkania inwestycyjnego lub innej nieruchomości w Zabrzu często wiąże się z atrakcyjną stopą zwrotu. Warunkiem sukcesu jest znalezienie dobrej oferty i bazowanie na własnym doświadczeniu lub wiedzy profesjonalisty, który dobrze zna lokalny rynek.

Inwestycja w nieruchomości w Zabrzu to opłacalne przedsięwzięcie, ponieważ:

 • Miasto jest zlokalizowane w sercu aglomeracji śląskiej, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony różnych grup społecznych.
 • Potencjał Zabrza stale rośnie, co nie umknęło uwadze inwestorów — na przestrzeni ostatnich dwóch lat średnie ceny mieszkań wzrosły tu o 36% (według raportów serwisu otodom.pl).
 • Lokalny rynek nieruchomości jest zróżnicowany — przeważają mieszkania, zarówno w starym, jak i nowym budownictwie, są też dostępne domy, działki i lokale usługowe.
 • Rynek oferuje nieruchomości na każdą kieszeń — zarówno mieszkania za niecałe 100 000 zł, jak i lokale warte o wiele więcej.
 • Inwestycja w nieruchomości w Zabrzu jest bezpieczna, zapewnia szybki zwrot poniesionych kosztów i stałe wpływy finansowe.

Średnia cena mieszkań w Zabrzu kwiecień 2021r

Średnia cena mieszkań w Zabrzu kwiecień 2023r

Źródło zdjęcia https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/otodom-analytics/dane- otodom-aktualne-ceny- ofertowe-mieszkan-i-domow

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Zabrzu?

Czy wiesz, że co trzecie duże miasto w Polsce znajduje się na Śląsku? Gęstość zaludnienia w tym regionie wynosi 361 osób/km2 przy średniej krajowej wskazującej 122 osoby/km2.
Oznacza to, że liczba ludzi poszukujących mieszkania w aglomeracji śląskiej jest niezwykle wysoka, a to znacznie ułatwia wynajęcie lub sprzedaż nieruchomości.

Istnieje wiele powodów, dla których Zabrze uznaje się za miasto atrakcyjne dla inwestorów:

 •  W ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstały tu doskonale przygotowane tereny inwestycyjne.
 • Wysoka dostępność transportowa sprawia, że do Zabrza łatwo jest dotrzeć samochodem oraz komunikacją miejską.
 •  Bliskość uczelni przyciąga do tego miasta studentów z całej Polski.
 •  Dynamiczny przyrost nowych miejsc pracy na Śląsku i zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników sprawia, że zatrudnienie znajdują tu ludzie z całego kraju i obywatele innych państw.

Jak kształtuje się sytuacja na rynku nieruchomości w Zabrzu?

Sytuacja na zabrzańskim rynku nieruchomości jest stabilna, a wartość mieszkań i domów niezmiennie rośnie, co sprzyja podejmowaniu inwestycji. Według serwisu sonarhome.pl średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w kwietniu 2023 wynosiła 4477 zł, co oznacza wzrost o 2,59% od początku roku. Firma prognozuje, że w grudniu szacowana cena będzie wynosiła już 4856 zł. Inwestorzy sprzedający mieszkanie na rynku wtórnym, czekają średnio 110 dni, aż nieruchomość znajdzie kupca — dzięki pomocy dobrego biura nieruchomości, okres poszukiwań nabywcy może się znacznie skrócić.

Szacowana cena nieruchomości w Zabrzu za m2

Źródło zdjęcia https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/zabrze

Jakich przychodów mogą spodziewać się inwestorzy planujący wynajmować mieszkanie w Zabrzu? Z najnowszego raportu serwisu otodom.pl wynika, że w kwietniu 2023 nieruchomości mieszkalne o metrażu nie większym niż 40 m2 zamykały się w cenie najmu do 1500 zł. Najdroższe były mieszkania o wielkości 60-89m2, gdzie najemca musiał liczyć się z miesięcznym wydatkiem wynoszącym ok. 2123 zł. ROI, czyli wskaźnik służący do oceny efektywności inwestycji wykazuje, że w Zabrzu można liczyć na atrakcyjną stopę zwrotu. W kwietniu średni wskaźnik ROI wynosi 7,91%, co plasuje śląskie miasto na 6. pozycji w kraju, a w marcu tego roku Zabrze znalazło się na pozycji lidera z wynikiem 8,13%.

Cena najmu mieszkań w Zabrzu, kwiecień 2023r

 

Nieruchomości - średnia stopy zwrotu w Zabrzu, kwiecień 2023r

Źródło zdjęcia https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/otodom-analytics/dane- otodom-aktualne-ceny- ofertowe-mieszkan-i-domow

Inwestowanie w nieruchomości w Zabrzu — najważniejsze korzyści

Co można zyskać, decydując się na podjęcie inwestycji w Zabrzu? Główne zalety wynikające z ulokowania kapitału w tym mieście to:

 • Niski poziom ryzyka — ceny nieruchomości w Zabrzu powoli i stabilnie rosną. Zabezpieczenie kapitału — mieszkanie, dom lub działka na terenie Zabrza to pewna inwestycja.
 • Możliwość uzyskania dochodu pasywnego — w tym mieście rynek najmu działa bardzo prężnie.
 • Szybki zwrot z inwestycji — uśredniona stopa zwrotu z inwestycji w zabrzańskie nieruchomości jest bardzo atrakcyjna.

Zakup nieruchomości zawsze powinien być poprzedzony odpowiednią analizą, a podczas dokonywania transakcji należy zachować należytą ostrożność. Nabywca mieszkania lub domu musi zweryfikować autentyczność wielu dokumentów, a kroki prowadzące do sfinalizowania zakupu często wydają się skomplikowane i niejasne. Jak uniknąć wątpliwości i związanego z nimi stresu? Najlepiej skorzystać z usług doświadczonego biura nieruchomości, które pomoże znaleźć Ci idealne mieszkanie i przeprowadzi Cię przez złożony proces zakupu.