Co to jest mieszkanie bezczynszowe?

2 235 Wyświetleń

Od dawna na krajowym rynku nieruchomości sprzedawane są mieszkania bezczynszowe. Stanowią one z pewnością interesującą alternatywę dla tradycyjnych nieruchomości mieszkaniowych. Pomimo dostępności i stosunkowo bogatej oferty mieszkań bezczynszowych na rynku mieszkaniowym, większa część kupujących nie wie dokładnie na czym polegają mieszkania bezczynszowe. Tymczasem przed nabyciem mieszkania warto zapoznać się z zaletami i wadami takiego rozwiązania.

Znaczenie bezczynszowego mieszkania

Przez długi czas brak czynszu za zamieszkiwaną nieruchomość kojarzony był wyłącznie z właścicielami domów jednorodzinnych. Tymczasem funkcjonują również nieruchomości wielorodzinne złożone z wyodrębnionych lokali mieszkaniowych, które również są bezczynszowe. Mieszkania bezczynszowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów poszukujących swojego wymarzonego mieszkania. Są również ciekawą alternatywą dla osób szukających domu lub segmentu, a wszystko to przez dostępność na rynku mieszkaniowym przestronnych mieszkań, do których przynależy ogródek lub duży taras. Warto również zwrócić uwagę, że części wspólne w nieruchomościach bezczynszowych ograniczone są do minimum. Właściciele mieszkań bezczynszowych nie ponoszą typowych dla mieszkań w blokach i kamienicach kosztów w postaci czynszu. Oznacza to, iż właściciele lokali bezczynszowych nie ponoszą typowych opłat na ogrzewanie i utrzymanie części wspólnych, a także na konserwację i fundusz remontowy. W praktyce wygląda to tak, że właściciele mieszkań mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Mieszkanie bezczynszowe nie jest wolne od opłat

Niewątpliwie mieszkania bezczynszowe najczęściej wybierane są przez osoby oszczędne, które nie widzą sensu ponoszenia comiesięcznych wysokich opłat czynszowych. Brak czynszu nie oznacza jednak, iż mieszkania bezczynszowe nie wiążą się z koniecznością ponoszenia jakichkolwiek opłat ze strony właścicieli. Co prawda właściciele nie ponoszą opłat administracyjnych, ale ponoszą również koszty mediów, czyli regulują opłaty za wodę, prąd, gaz. Właściciele mieszkań bezczynszowych ponoszą również koszty wywozu odpadów. To nie wszystkie koszty jakie ponoszą właściciele mieszkań bezczynszowych. Największe koszty właściciele ponoszą podczas remontów i modernizacji części wspólnych, których nie da się uniknąć w cyklu życia nieruchomości.

Gdzie można znaleźć mieszkania bezczynszowe?

Mieszkania bezczynszowe dostępne są zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym. Najczęściej mieszkania bezczynszowe zlokalizowane są w stosunkowo niewielkich nieruchomościach wielorodzinnych, liczących zaledwie kilka lokali mieszkalnych oraz na kameralnych inwestycjach mieszkaniowych. Dla wielu nabywców nieruchomości kameralne osiedle mieszkaniowe stanowi duży atut.

Zalety mieszkań bezczynszowych

Niewątpliwą zaletą mieszkań bezczynszowych jest możliwość zaoszczędzenia pewnych środków finansowych, które wspólnota mieszkaniowa ponosi w ramach opłat czynszowych. Kolejnym atutem mieszkań bezczynszowych jest przejrzystość kosztów ponoszonych przez właścicieli w związku z zamieszkiwaniem nieruchomości. Właściciele nieruchomości bezczynszowych doskonale wiedzą na co przeznaczane są poszczególne opłaty. Nie rodzi to niepotrzebnych domysłów i ewentualnych sporów.

Wady mieszkań bezczynszowych

Należy pamiętać, że to co stanowi zaletę, może również być wadą. Mieszkanie bezczynszowe wiąże się z koniecznością porozumienia się z właścicielami pozostałych mieszkań w budynku. Odmienne zdania i stanowiska w niektórych sprawach mogą skutkować nieporozumieniami i sporami sąsiedzkimi. Brak osiągnięcia porozumienia może prowadzić do pogłębiania się problemu oraz z upływem czasu może stanowić istotny problem i dyskomfort. Kolejną wadą mieszkania bezczynszowego jest konieczność posiadania umiejętności zarządzania nieruchomością. W przypadku standardowych nieruchomości, właściciele najczęściej powierzają nieruchomość zarządcy lub administracji, która posiada doświadczenie i wiedzę merytoryczną na temat zarządzania obiektem mieszkaniowym. Natomiast w przypadku nieruchomości bezczynszowych nie ma ani zarządcy, ani administratora, co oznacza, iż właściciele muszą samodzielne podejmować wszystkie decyzje, co z kolei może skutkować nieprawidłowościami w zarządzaniu obiektem.

Na co warto zwrócić uwagę przez zakupem mieszkania bezczynszowego

Przed zakupem mieszkania bezczynszowego należy podejmować analogiczne działania jak w przypadku nabycia nieruchomości, gdzie opłacany jest przez właścicieli mieszkań czynsz. Wskazane jest zapoznanie się ze stanem technicznym nieruchomości, gdyż występowanie wad i usterek wiązać się będzie z koniecznością poniesienia wysokich kosztów remontowych. Ponieważ nabywcy mieszkań bezczynszowych muszą porozumiewać się z innymi właścicielami nieruchomości zlokalizowanych na terenie inwestycji, wskazane jest poznanie sąsiadów. Przecież nikt nie chce mieszkać wśród problematycznych sąsiadów, z którymi nie można dojść do żadnego porozumienia.

Mieszkanie bezczynszowe od dewelopera

Przed zakupem mieszkania warto zastanowić się nad nabyciem nieruchomości z rynku pierwotnego. Aktualnie na rynku pojawia się wiele inwestycji mieszkaniowych posiadających w ofercie mieszkania bezczynszowe. Nowe mieszkania posiadają gwarancję dewelopera, który zobowiązany jest do usunięcia usterek. Ponadto nowo wybudowane nieruchomości posiadają najczęściej atrakcyjny rozkład pomieszczeń i wybudowane są z lepszych jakościowo materiałów.

Dodaj komentarz