Ceny na Śląsku rosną i nie zamierzają przestać

2 013 Wyświetleń

Wysokie ceny nieruchomości w całym kraju już nikogo nie dziwią. Możliwe, że w niedługim czasie średnia cena nieruchomości w kraju pobije rekord. Jak to wygląda na Śląsku? Podobnie!

Rynek nieruchomości w Polsce

Rynek nieruchomości w praktycznie całym kraju przeżywa prawdziwe ożywienie. Ceny rosną… rosną… i nic nie wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach się to zmieni. Według danych GUS, mediana cen za 1 m2 lokali mieszkalnych sprzedanych w ramach transakcji rynkowych wyniosła w 2020 r. 5248 zł/m2. Według Banku Danych, średnia cena za 1 m2 lokali mieszkalnych sprzedanych w ramach transakcji rynkowych w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wzrosła o 9,4%.

Nieruchomości w województwie śląskim- cena

Ceny nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim, podobnie jak to ma miejsce w całym kraju, rosną w zawrotnym tempie. Średnią cenę nieruchomości różnicuje rodzaj nieruchomości. Cena zakupu lokalu wzrosła w ostatnim roku w województwie śląskim aż o 8%! Według serwisu Szybko.pl, cena za metr kwadratowy mieszkania w województwie śląskim w tym roku wynosi 5764 zł/m2. Przeciętna cena mieszkania w województwie śląskim wynosi z kolei 339310 zł. Z kolei w przypadku wynajmu, przeciętny koszt wynajęcia mieszkania w województwie śląskim wynosi 1740 zł/miesiąc. Jeszcze bardziej zauważalny jest wzrost cen domów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, cena domów na terenie województwa śląskiego zwiększyła się o 9%. Cena za metr kwadratowy domu na terenie województwa śląskiego wyniosła 3918 zł. Z kolei przeciętna wartość domu wyniosła 875616 zł. Orientacyjna cena wynajęcia domu na terenie miasta wyniosła 4778 zł/miesiąc. W przeciwieństwie do nieruchomości mieszkaniowych, ceny działek zmniejszają się. W bieżącym roku odnotowano spadek cen aż o 13% w stosunku do roku poprzedniego. Średnia cena działki na terenie województwa śląskiego wynosi 103 zł/m2. Z kolei przeciętna wartość działki lub gruntu w województwie śląskim wynosi 696880 zł.

Ceny nieruchomości na Śląsku

Ceny nieruchomości na terenie Śląska są mocno zróżnicowane w poszczególnych miastach. Najdroższe nieruchomości są w Katowicach. Popularnością cieszą jednak również nieruchomości w innych miastach województwa, co wpłynęło na wzrost cen.

Nieruchomości Katowice

Cena za metr kwadratowy mieszkania w Katowicach wynosi około 7496 zł. Natomiast przeciętna wartość mieszkania w Katowicach wynosi w ostatnim roku aż 469996 zł. Oznacza to, że zmiana cen mieszkań w Katowicach w ciągu ostatniego roku wyniosła +8%. Dla właścicieli, którzy planują sprzedaż mieszkania, Katowice są atrakcyjną lokalizacją pod względem inwestycji.

Zmiana cen mieszkań w Katowicach w ostatnich 3 latach
Źródło: https://ceny.szybko.pl/Katowice-ceny-mieszkan.html

Nieruchomości Zabrze

Ceny mieszkań w Zabrzu wzrosły w ostatnim roku stosunkowo niewiele. Odnotowano wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych o jedyne 3%. Cena za metr kwadratowy mieszkania w Zabrzu wynosi w ostatnim czasie 4058 zł/m2. Z kolei przeciętna wartość mieszkania w Zabrzu wynosi 241996 zł.

Nieruchomości Tychy

Podobnie jak w całym województwie, ceny nieruchomości w Tychach wzrosły o 8%. Oznacza to, że cena za metr kwadratowy mieszkania w Tychach wynosi 6451 zł/m2. Natomiast przeciętna wartość mieszkania w Tychach wynosi 332959 zł.

Nieruchomości Gliwice

Cena za metr kwadratowy mieszkania w Gliwicach kształtowała się na poziomie 6559 zł/m2. Natomiast przeciętna wartość mieszkania na terenie Gliwic wyniosła 378302 zł. Co oznacza, że ceny mieszkań w Gliwicach wzrosły w ostatnich 12 miesiącach aż o 9%.

Nieruchomości Ruda Śląska

Znaczący wzrost cen nieruchomości odnotowano w Rudzie Śląskiej. Ceny nieruchomości podskoczyły aż o 9% w stosunku do roku 2020. Orientacyjna cena za metr kwadratowy mieszkania w Bytomiu wynosi obecnie 3740 zł/m2. Natomiast przeciętna cena mieszkania w Bytomiu wynosi 232056 zł.

Nieruchomości Chorzów

Chorzów należy do miast Śląska, gdzie odnotowano znaczący spadek cen nieruchomości. Średnie ceny mieszkań spadły o 10%. Cena za metr kwadratowy mieszkania w Chorzowie wynosi 5071 zł/m2, a przeciętna wartość mieszkania w mieście wynosi 276239 zł.

Nieruchomości Siemianowice Śląskie

Ceny nieruchomości mieszkaniowych w Siemianowicach Śląskich wzrosły o 7%, co oznacza, że cena m2 przeciętnego mieszkania na terenie miasta wynosi 5211 zł/m2. Natomiast przeciętna wartość mieszkania wynosi 260071 zł.

Gdzie na Śląsku wzrost cen nieruchomości

W niektórych miastach, takich jak np. Katowice lub Siemianowice Śląskie, ceny mieszkań wzrosły. Ceny nieruchomości mieszkaniowych w kilku miejscach utrzymują się na podobnym poziomie. Jednak w części miast, ceny nieruchomości znacząco spadły.

na podstawie danych serwisu Szybko.pl

Najdroższe nieruchomości na Śląsku są w Katowicach, Gliwicach i Tychach. Najtańsze w Rudzie Śląskiej i Zabrzu.

Przyszłość rynku nieruchomości na Śląsku

Nic nie wskazuje na to, aby ceny nieruchomości zaczęły w najbliższym czasie spadać. Ceny prawdopodobnie będą w dalszym ciągu rosnąć. Dlatego to dobry czas na podjęcie decyzji inwestycyjnych. Spadek cen działek na śląsku, wraz ze wzrostem cen mieszkań i domów, to doskonały okres dla deweloperów, którzy już zacierają ręce.

Dodaj komentarz