3 Najczęściej popełniane błędy przy sprzedaży nieruchomości

1 191 Wyświetleń

Myślicie o sprzedaży swojej nieruchomości? Sprawdźcie na co musicie uważać!

Brak przygotowania nieruchomości do sprzedaży

Zastanów się, co wpływa na Twoje decyzje zakupowe? Na pewno jednym z najważniejszych czynników jest atrakcyjny wygląd przedmiotów. W sklepach i w sieci jest tysiąc produktów, jednak Ty kupujesz te, które przyciągają Twój wzrok! Tak samo sprawa ma się z nieruchomościami. Nie ważne w jak dobrej lokalizacji mieści się nasze mieszkanie czy inny lokal.

Jeśli zdjęcia, które opublikujesz w ogłoszeniu będą niedbale wykonane (słaba jakość, złe oświetlenie i kadry), a wnętrze które będą prezentować, będzie nieuporządkowane, nieprzyjemne i brudne, to proces sprzedaży wydłuży się, a sama cena nieruchomości zmaleje! A chyba nie o to Ci, prawda?
Twoim celem jest jej sprzedaż w atrakcyjnej cenie w jak najkrótszym czasie. Dlatego postaw się w roli kupującego i zastanów, jakie ogłoszenie przyciągnęłoby Twoją uwagę? Jeśli nie masz pojęcia, jak to zrobić, koniecznie zgłoś się do agencji nieruchomości, która jest w tej dziedzinie dobrze obeznana i wykona dla Ciebie profesjonalną sesję fotograficzną wnętrza. O tym więcej już w kolejnym naszym wpisie.

Niewłaściwa wycena

Podanie źle oszacowanej ceny w ogłoszeniu jest jednym z najczęstszych błędów! Będąc już na portalu ogłoszeniowym, przeglądasz dostępne oferty, porównujesz, szacujesz, uśredniasz i gotowe. Uważasz, że tak najszybciej uda Ci się określić cenę sprzedaży swojego mieszkania. Może zrobisz to szybko, ale zapewne błędnie! Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale musisz pamiętać, że na cenę Twojej nieruchomości wpływają cztery czynniki, które musisz wziąć pod uwagę: sytuacja na rynku, popyt, stan techniczny mieszkania oraz lokalizacja.

Zawyżenie ceny przyniesie fatalne skutki, ponieważ odstraszy potencjalnych kupców, przez co cały proces sprzedaży tylko się wydłuży. Jak znaleźć rozwiązanie w takiej sytuacji i prawidłowo oszacować wartość nieruchomości?Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty – osoby, która pracuje na co dzień w branży i ma solidne, rzeczoznawcze doświadczenie. Pośrednik nie tylko pomoże Ci odpowiednio wycenić mieszkanie, ale zapewne podpowie co zrobić, aby lokal sprzedać szybciej.

Brak planu sprzedaży nieruchomości

Pomyśl, ile ogłoszeń nieruchomości sam widziałeś w sieci? Są ich tysiące. A Twoim zadaniem jest skupienie uwagi kupującego właśnie na Twoim! Opis mieszkania, zdjęcia i opublikowanie oferty nie wystarczy. Potrzebny jest Ci plan sprzedaży.

Zastanów się nad grupą docelową swojej oferty, czyli nad tym, kim jest adresat Twojego ogłoszenia. Kawalerem? Studentem? A może głową czteroosobowej rodziny z małymi dziećmi? Dla każdego z nich, inne cechy mieszkania będą priorytetowymi i właśnie na nich powinieneś się skupić w trakcie konstruowania treści ogłoszenia. We własnym zakresie określ plan promocji nieruchomości i ile jesteś w stanie wydać na ten cel. Nie postępuj impulsywnie: przygotuj, rozpisz i przemyśl wszystko, a potem działaj! Jeśli Cię to przeraża, nie chcesz popełnić błędów i zależy Ci, żeby Twoje ogłoszenie przyciągało uwagę, zgłoś się do specjalisty, który na pewno Ci w tym pomoże.

Jak widać, sprzedaż nieruchomości jest wieloetapowym procesem, którego nie da się skutecznie przeprowadzić w jedno popołudnie. Wystawiając ogłoszenie, nieświadomie popełniamy błędy, przez które nasza nieruchomość wzbudzi mniejsze zainteresowanie, niż oczekiwaliśmy. Źle skonstruowane, nie zachęci klientów do kontaktu i obejrzenia mieszkania. A przecież każdemu chodzi o skuteczną, bezpieczną i szybką sprzedaż! Błędów popełnianych przez niedoświadczone w sprzedaży mieszkań osoby jest jeszcze wiele. Z którym Wy najczęściej się spotykacie?

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

Katarzyna Jędrzejewska
Katarzyna Jędrzejewska
Doradca Ds. Nieruchomości

Dodaj komentarz