Rynek nieruchomości w Katowicach – topowe osiedla i najciekawsze lokalizacje

499 Wyświetleń

Katowicki rynek nieruchomości jest niezwykle różnorodny – na terenie miasta znajdziemy zarówno klimatyczne lokale w kamienicach, ekonomiczne mieszkania w bloku z wielkiej płyty, jak i nowoczesne apartamentowce. Które z nich cieszą się największym powodzeniem? Poznaj topowe osiedla w Katowicach.

  • Osoby planujące zakup mieszkania w Katowicach rzadko ograniczają się do szukania lokalu tylko na jednym, konkretnym osiedlu.
  • Osiedle Tysiąclecia to najpopularniejsza lokalizacja na mapie Katowic.
  • Kupujący chętnie szukają mieszkania na Osiedlach Witosa, Paderewskiego i Roździeńskiego.
  • Wielu przyszłych nabywców katowickich nieruchomości chciałoby zamieszkać na jednym z najnowszych, prestiżowych osiedli.

Jakie rejony Katowic cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących?

Katowice, tak jak każde inne miasto, ma lepsze i gorsze dzielnice. Dla niektórych kupujących lokalizacja odgrywa kluczowe znaczenie podczas podejmowania decyzji o nabyciu nieruchomości, a dla innych jest to mało istotny czynnik. Dzisiaj trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki rejon Katowic cieszy się największym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców – coraz częściej zwracamy uwagę nie na dzielnicę, a na konkretne osiedle, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Nowoczesne apartamentowce powstają jak grzyby po deszczu, dlatego przyszli właściciele mieszkania mają w czym wybierać.

Kupujący muszą jasno odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje ich nieruchomość z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Lokale z drugiej ręki można znaleźć praktycznie w każdym miejscu Katowic – w tym przypadku znaczniej łatwiej jest upolować dobrą okazję w samym centrum aglomeracji. Osoby poszukujące nowego lokalu częściej kierują swoje kroki na obrzeża miasta, gdzie nie brakuje spokojnych i cichych osiedli otoczonych zielenią. Zależy Ci na mieszkaniu zlokalizowanym w przyjaznej okolicy? Sprawdź, która dzielnica zajęła pierwsze miejsce w katowickim rankingu bezpieczeństwa.

Osiedle Tysiąclecia – niekwestionowany lider katowickiego rynku wtórnego

Katowickie Osiedle Tysiąclecia to dzieło Aleksandra Franty – jednego z najwybitniejszych polskich architektów, który stworzył m.in. „piramidy” w Ustroniu, Teatr Ziemi Rybnickiej i słynne Gwiazdy. Po latach przyznał, że projekt napawał go dumą, a takich osiedli powstało niewiele. Popularny „Tauzen” jest północno-zachodnią dzielnicą Katowic, która sąsiaduje z Chorzowem.

Pierwsze plany zakładały, że na Osiedlu Tysiąclecia zamieszka ok. 45 tysięcy ludzi, jednak ambitne cele zostały zweryfikowane przez rzeczywistość i dzisiaj na „Tauzenie” żyje około 25 tysięcy katowiczan. Dlaczego akurat to osiedle podbiło serca kupujących? Tysiąclecie bez wątpienia stanowi zielone płuca okolicy. Samo otoczenie „kukurydz” oraz niższych bloków obfituje w drzewa, trawniki i krzewy. Warto zwrócić uwagę na doskonałe skomunikowanie z Parkiem Śląskim – przejścia podziemne zapewniają łatwy i bezpieczny dostęp do zielonych alejek.

Ponadprzeciętne zainteresowanie nieruchomościami na „Tauzenie” sprawiło, że lokale w tej okolicy nie należą do najtańszych. Według Sonarhome, pod koniec 2023 roku średnia cena za m2 mieszkania na Osiedlu Tysiąclecia wynosiła 8180 złotych. To ponad tysiąc złotych więcej niż średnia dla Katowic.

Gwiazdy, Paderewskiego, Witosa – na tych osiedlach mieszkania rozchodzą się jak świeże bułeczki!

Słynne katowickie gwiazdy to kolejne dziecko Aleksandra Franty. Budynki o charakterystycznym, gwiaździstym kształcie górują nad Katowicami i stanowią jedną z wizytówek miasta. Formalnie jest to Osiedle Walentego Roździeńskiego, jednak większość katowiczan posługuje się potoczną nazwą. Gwiazdy liczą siedem wysokościowców mieszkalnych – każdy z nich składa się z 27 kondygnacji i mierzy 81 metrów. To najgęściej zabudowane osiedle w Katowicach.

Osiedle Paderewskiego cieszy się sporą popularnością ze względu na swoją lokalizację – mieszkańcy, którym dopisało szczęście, mogą podziwiać z okna zieloną Dolinę Trzech Stawów. W okolicy przeważają 11. piętrowe budynki z wielkiej płyty. Osiedle Witosa to z kolei doskonała propozycja dla kupujących o mniej zasobnym portfelu. Nowych mieszkańców przyciągają tu przede wszystkim atrakcyjne – jak na Katowice – ceny nieruchomości. Według Sonarhome w grudniu 2023 średnia cena za m2 lokalu mieszkalnego na Osiedlu Witosa wynosiła 5967 złotych.

Nowe osiedla dla osób z wysokimi wymaganiami

Jakie lokalizacje interesują kupujących, którym zależy na nowym budownictwie? Warto pamiętać, że kilkuletnie mieszkania zachęcają niższą ceną niż obiekty z rynku pierwotnego, a często nie odbiegają standardem od nieruchomości, które dopiero powstają. Potencjalni nabywcy chętnie przeglądają oferty sprzedaży lokali w okolicy:

  • Osiedla Francuska Park,
  • Osiedla Okam i Małego Stawu,
  • Dębowych Tarasów,
  • Bażantowa,
  • Pierwszej Dzielnicy.

Nowe Osiedle Francuska Park powstało zaledwie kilka lat temu. Podobnie jak Okam i Mały Staw, jest zlokalizowane blisko Muchowca i słynnej Doliny Trzech Stawów. Dziś trudno kupić tam mieszkanie, a jeśli jakieś się pojawi, błyskawicznie znajduje nowego właściciela. Dębowe tarasy to zupełnie inna część Katowic – osiedle zlokalizowane w dzielnicy Dąb sąsiaduje z największą w mieście galerią handlową. Sukces tego projektu sprawił, że deweloper wciąż dobudowuje nowe kwartały.

Bażantowo jest propozycją dla osób, które chcą zamieszkać w Katowicach, jednak wolą unikać miejskiego zgiełku. Osiedle położone w dzielnicy Kostuchna to przede wszystkim luksusowe apartamentowce i mieszkania o podwyższonym standardzie. Kupujący, którzy marzą o nieruchomości w doskonałej lokalizacji, spoglądają przychylnym okiem na Pierwszą Dzielnicę w Katowicach. Osiedle położone w dzielnicy Bogucice wzbudza ogromne zainteresowanie – pierwsze osoby zamieszkały tam w 2021 roku, a chętnych na własne M w prestiżowej okolicy nie brakuje.