Oszacowanie wartości nieruchomości przez telefon – czy to możliwe?

818 Wyświetleń

Specjaliści od szacowania wartości nieruchomości często mierzą się z jednym, wciąż powtarzającym się pytaniem: czy oszacowanie wartości nieruchomości przez telefon jest możliwe?
Jeżeli zależy nam na rzetelnej i profesjonalnej ekspertyzie, odpowiedzią jest jednoznaczne „nie”. Poniżej postaramy się przedstawić, dlaczego właściwe oszacowanie wartości mieszkania jest tak istotne i z jakich powodów dokonanie tego poprzez rozmowę telefoniczną jest w zasadzie niemożliwe.

Życiowa decyzja

Właściwe oszacowanie wartości nieruchomości jest niezwykle przydatne w wielu różnych sytuacjach. Pierwszą, najbardziej oczywistą z nich jest sprzedaż nieruchomości – dla wielu to nierzadko jedna z najważniejszych (jeżeli nie najważniejsza!) decyzja w życiu, zatem liczy się każdy, nawet najdrobniejszy detal.

Szacunek wartości przydaje się również w sytuacji, gdy szykujemy się do wynajmu nieruchomości – dzięki temu możemy ustalić cenę adekwatną do jej lokalizacji, wyposażenia itp. Wiedza na temat wartości nieruchomości jest również użyteczna przy planowaniu zakupu ubezpieczenia. Chociaż w większości przypadków ostateczne słowo należy do rzeczoznawcy z ubezpieczalni, świadomość rzeczywistej wartości pozwala ubezpieczającemu obliczyć, jakiej stawki ubezpieczenia może się spodziewać.

Detale i szczegóły

Każda z powyżej opisanych sytuacji wiąże się z niezwykle istotną decyzją, która nierzadko wpływa na całe życie. Co więc wpływa na to, jaką ma wartość dana nieruchomość? W grę wchodzi tu szereg różnych czynników. Jedną z podstawowych kwestii jest oczywiście metraż nieruchomości oraz jej lokalizacja. W przypadku mieszkań w blokach czy kamienicach, sporą rolę gra również piętro, na którym się znajduje.

Niemniej ważny jest rozkład pomieszczeń oraz rok, w którym ukończono budynek oraz wielkość posesji. Te kwestie to tylko swoisty wierzchołek góry lodowej, z jaką musi mierzyć się specjalista od szacunku wartości nieruchomości: pod uwagę musi wziąć także takie detale jak stan prawny nieruchomości, standard, w jakim wykończono mieszkanie, jego stan technicznych. Do tego dochodzą jeszcze niepozorne kruczki, których laik nie weźmie pod uwagę, a które mogą zaważyć na ostatecznej wartości. Na przykład, czy mieszkanie jest przy ruchliwej ulicy, czy śmietnik jest daleko, czy łatwo się z niego dostać do najbliższego przystanku autobusowego itp.

Rzetelna wycena

Wiemy już na jak wiele, często zupełnie niepozornych, kwestii musi zwracać specjalista od szacunku wartości nieruchomości. Właśnie z tego względu próby dokonania dokładnego szacunku są z góry skazane na porażkę, nawet jeżeli skontaktujemy się ze specjalistą najwyższej klasy.

Kilkuminutowy, dokładny opis nieruchomości przez telefon nie dostarczy tylu informacji co osobista wizyta i rzut fachowego oka, dlatego różnica pomiędzy faktyczną wartością nieruchomości a szacunkiem dokonanym zdalnie nierzadko wynosi nawet do 20%. Często dostajemy telefoniczne prośby o dokonanie takich obliczeń, ale, jak już wspominaliśmy, próby przeprowadzania zdalnych szacunków są nie tylko niemiarodajne, ale też nierzadko bywają zupełnie błędne. Nie warto zatem ryzykować, zwłaszcza gdy podejmujemy tak ważką dla nas decyzję, jak np. sprzedaż dużego mieszkania.

Rozsądniej i bezpieczniej dla naszych finansów jest umówić się na spotkanie ze specjalistą, którego wiedza i doświadczenie zagwarantują, że sprzedamy nieruchomość za uczciwą, i satysfakcjonującą nas cenę.

Oszacowanie wartości nieruchomości to często wstęp do ważnych decyzji, które nierzadko mają wpływ na całe nasze życie. Na wartość domu czy mieszkania wpływa jednak wiele różnych czynników i szczegółów, z których często zdają sobie sprawę tylko specjaliści w dziedzinie szacowania wartości. Warto zadbać o własny spokój ducha i umówić się na spotkanie ze specjalistą, zamiast ryzykować, próbując oszacować wartość przy pomocy rozmowy telefonicznej.

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz