Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości?

697 Wyświetleń

Sprzedaż nieruchomości tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Dotychczasowi właściciele i nowi nabywcy na każdym kroku muszą mierzyć się z niespodziewanymi problemami. Na szczęście nie trzeba zajmować się tym samodzielnie — warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, który przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy transakcji. Zobacz, co cechuje profesjonalnego agenta.

Pośrednik nieruchomości — potrzebny czy nie?

Rynek nieruchomości dynamicznie się rozrasta — trudno nadążyć za zmieniającymi się cenami, zawiłymi przepisami prawnymi oraz chwilowymi trendami. Kupno, sprzedaż, czy wynajmem domu albo mieszkania wymaga doświadczenia, znajomości lokalnego rynku oraz fachowej wiedzy. Przeprowadzenie ważnej transakcji warto powierzyć profesjonaliście. Zawód pośrednika nieruchomości cieszy się coraz większym poważaniem wśród społeczeństwa. Z badania „Wizerunek pośrednika nieruchomości” realizowanego przez IQS na zlecenie Otodom wynika, że 40% Polaków pozytywnie ocenia agentów nieruchomości. Sześć lat temu ich pracę doceniało jedynie 24% badanych.

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości?

Kupując lub sprzedając mieszkanie z doświadczonym agentem, możesz liczyć m.in. na:

  • oszczędność czasu,
  • uregulowanie stanu prawnego nieruchomości,
  • sprawdzenie wiarygodności drugiej strony transakcji,
  • pomoc w znalezieniu notariusza oraz załatwieniu formalności kredytowych,
  • wskazówki dotyczące przepisania umów u dostawców energii, gazu itp. po zakupie mieszkania.

Po czym rozpoznać dobrego agenta nieruchomości?

Jeśli rozważasz sprzedaż lub kupno nieruchomości, to zapewne wiesz, że na rynku działają tysiące pośredników. Wielu z nich to prawdziwi profesjonaliści, jednak część agentów nie zawsze wywiązuje się ze swoich obietnic. Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości? Warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Dobry pośrednik zaprosi Cię na spotkanie

Korespondencja mailowa i rozmowa telefoniczna nie wystarczą, by rozpoznać profesjonalistę. Dobry pośrednik nieruchomości nie zaproponuje Ci współpracy bez wcześniejszego spotkania. Bezpośredni kontakt na linii agent — klient jest niezwykle ważny. To dobra okazja, by porozmawiać o swoich oczekiwaniach względem potencjalnego usługodawcy. Spotkanie informacyjne wcale nie musi zakończyć się podpisaniem umowy — doświadczony pośrednik nie będzie wywierał na Tobie presji, tylko rzetelnie oszacuje rynkową wartość nieruchomości i uważnie wsłucha się w Twoje potrzeby. Wybierz doradcę, z którym dobrze Ci się rozmawia — istnieje duża szansa, że agent obsługujący Twoją nieruchomość wzbudzi pozytywne emocje również u potencjalnych kupujących, co znacznie zwiększy szanse na szybką sprzedaż.

Postaw na agenta z dobrymi rekomendacjami

Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów pośrednika. Wysoka średnia ocen świadczy o profesjonalizmie i zaangażowaniu agenta. Jeśli nie masz znajomych, którzy mogą polecić Ci dobrego pośrednika, zajrzyj do komputera. Odwiedź media społecznościowe lub strony internetowe należące do agencji nieruchomości i poszukaj opinii. Zadowoleni klienci często polecają doradców, którzy pomogli im w przeprowadzeniu transakcji — tym sposobem możesz znaleźć prawdziwego znawcę lokalnego rynku.

Portfolio ofertowe — czy zwracasz na nie uwagę?

Czy wiesz, że przed nawiązaniem współpracy należy sprawdzić portfolio ofert pośrednika nieruchomości? Jeśli chcesz znaleźć agenta, który szybko sprzeda Twoją nieruchomość, postaw na profesjonalistę z Twojej okolicy — niektórzy pośrednicy działają tylko w jednym mieście, dzielnicy, albo na wybranym osiedlu. Ograniczenie się do konkretnego rejonu zwiększa ich produktywność, ponieważ mogą oni sprawnie korzystać z wypracowanej siatki kontaktów składającej się z kupujących, sprzedających oraz inwestorów. Pamiętaj, że oferty widoczne w internecie to tylko część portfolio! Najlepsi pośrednicy sprzedają nieruchomości off market — oznacza to, że mieszkanie, dom, czy działka znajduje nowego nabywcę, zanim trafi na portale ogłoszeniowe.

Doświadczenie w branży to klucz do sukcesu!

To oczywiste, że chcesz powierzyć sprzedaż nieruchomości agentowi, który doskonale zna się na swojej pracy. Wiele lat działalności w tej trudnej branży sprawia, że doświadczony pośrednik potrafi poradzić sobie z każdym wyzwaniem. Podczas spotkania informacyjnego możesz zapytać agenta o jego dotychczasowe doświadczenia. Dobry pośrednik chętnie opowie Ci o swoich największych sukcesach i wytłumaczy, dlaczego warto podjąć z nim współpracę.

Najlepszy pośrednik przedstawi Ci plan działania

Profesjonalny agent nieruchomości opowie Ci gdzie i w jaki sposób zamierza promować ofertę sprzedaży mieszkania lub domu. Zaangażowany pośrednik nie ogranicza się wyłącznie do portali internetowych. Być może Twoja nieruchomość sprzeda się szybciej za sprawą ujęć z drona, wirtualnego spaceru lub organizacji dni otwartych? Postaw na agenta, który współpracuje z innymi pośrednikami — wtedy oferta sprzedaży dotrze do tysięcy potencjalnych klientów, co znacznie skróci czas sprzedaży.

Renoma marki — stawiaj na zaufane agencje nieruchomości

Warto poświęcić kilka chwil na sprawdzenie historii agencji, w której pracuje pośrednik. Zobacz, czy firma działa w interesującej Cię okolicy i przeanalizuj jej dotychczasowe osiągnięcia. Najwyżej oceniane biuro nieruchomości chętnie pochwali się otrzymanymi wyróżnieniami i certyfikatami. Wybierz agencję, która stawia na rozwój, na przykład poprzez stałe doszkalanie swoich pracowników. Możesz udać się do siedziby firmy, zobaczyć jak wygląda biuro oraz porozmawiać z pośrednikami — profesjonalna obsługa to dobry zwiastun owocnej współpracy.

Jaki model współpracy zaproponuje Ci dobry pośrednik?

Jeśli pośrednik wzbudził Twoje zaufanie, możecie przejść do rozmowy na temat warunków wspólnego działania. Agenci nieruchomości mają różne modele współpracy — profesjonaliści pracują w oparciu o umowę na wyłączność, jednak spotkasz się także z innymi ofertami. Niektórzy pobierają wynagrodzenie od obu stron, a inni tylko od sprzedających. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które pośrednik szczegółowo przedstawi. Zwróć uwagę na wysokość wynagrodzenia — pamiętaj, że najtańszy doradca wcale nie musi być najlepszy. W procesie sprzedaży kluczowa będzie jakość współpracy, a nie jej cena. Poproś agenta o wzór umowy i wspólnie przeanalizujcie jej zapisy — dobry doradca będzie cierpliwie odpowiadał na Twoje pytania i rozwieje pojawiające się wątpliwości. Wybór najlepszego pośrednika nieruchomości pozwoli na szybką i bezstresową sprzedaż mieszkania lub domu. Jasne zasady współpracy, stały kontakt z agentem i pomoc na każdym kroku transakcji sprawią, że chętnie polecisz swojego doradcę znajomym i rodzinie.

https://media.otodom.pl/polacy-coraz-bardziej-wymagajacy-w-stosunku-do-agentow-nieruchomosci