Dom w zabudowie szeregowej. Wady i zalety.

3 889 Wyświetleń

Domy w zabudowie szeregowej cieszą się w Polsce ogromnym popytem. W dużej mierze dzieje się tak dlatego, ponieważ są one znacznie tańsze niż domy wolnostojące. Zanim zdecydujemy się na zakup szeregowca, sprawdźmy, jakie wady i zalety ma to rozwiązanie!

Domy w zabudowie szeregowej – idealne dla oszczędnych

Ze względu na wysoki popyt, niskie koszty budowy oraz stosunkowo małą powierzchnię zabudowy, deweloperzy chętnie inwestują w domy w zabudowie szeregowej. Takie rozwiązanie stanowi idealną propozycję dla zamożniejszych młodych ludzi, których nie stać jeszcze na budowę własnego domu, ale którzy nie chcą też kupować mieszkania w bloku. Szeregowiec łączy w sobie zalety wolnostojącego domu z atrakcyjną ceną- często jest zdecydowanie tańszy, niż mieszkanie o podobnym metrażu w bloku w dużym mieście! Co więcej, mieszkając w szeregowcu, możemy znacznie ograniczyć koszty ogrzewania. Dzielone z sąsiadami ściany długo zachowują ciepło i pozwalają na oszczędności!

Atrakcyjna lokalizacja

Nie trzeba wyjeżdżać daleko z miasta, aby trafić na całe osiedla szeregowców. Atrakcyjna lokalizacja to jeden z największych atutów domów w zabudowie szeregowej! Zazwyczaj inwestycje te powstają w niedalekiej odległości od dużych miast, ale z dala od zgiełku, spalin oraz miejskich hałasów. W takich miejscach zazwyczaj zakup prywatnej działki jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwy, ponieważ atrakcyjną ziemię chętnie wykupują liczący się na rynku deweloperzy. Niedrogi dom w zabudowie szeregowej to szansa na zamieszkanie w niedalekiej odległości od miasta, w otoczeniu zapewniającym rozwiniętą infrastrukturę oraz bliski kontakt z naturą.

Wady domów w zabudowie bliźniaczej

Zastanawiając się nad zakupem szeregowca, nie możemy jednak pominąć jego wad, które mogą mieć ostateczny wpływ na naszą decyzję. To co najbardziej przeszkadza wielu inwestorom, to bardzo ograniczona prywatność. Mieszkając w szeregowcu, sąsiadów mamy praktycznie tuż za ścianą, przez co nie możemy cieszyć się nieograniczoną swobodą. Co gorsza istnieje możliwość, że trafimy na uciążliwych sąsiadów, którzy mocno utrudnią nam życie!

Kolejnym utrudnieniem w przypadku domów w zabudowie szeregowej jest niewielka przestrzeń w stosunku do przeciętnego domu wolnostojącego. Szeregowce są z reguły dość wąskie, przez co mogą sprawiać wrażenie ciasnych i niewygodnych. To może stanowić przeszkodę dla osób, które preferują przestronne wnętrza typu open space.

Wady i zalety szeregowców – podsumowanie

Domy w zabudowie szeregowej mają co prawda swoje wady, ale mogą również się pochwalić licznymi zaletami. Warto rozważyć zakup domu w zabudowie szeregowej, ponieważ:

jest ekonomiczny,
zapewnia sporą przestrzeń oraz działkę do zagospodarowania,
gwarantuje niższe koszty ogrzewania w stosunku do budynku wolnostojącego,
atrakcyjna lokalizacja,
większe bezpieczeństwo dzięki bliskości sąsiadów.

Nie zapominajmy jednak, że to rozwiązanie ma również kilka istotnych wad! Oto najważniejsze z nich:

mniejsza prywatność i ewentualne uciążliwości ze strony sąsiadów ,
mniejsza przestrzeń w stosunku do domu jednorodzinnego,
niewielka działka do zagospodarowania.
Czy warto podjąć decyzję o zakupie szeregowca?

Wybór to kwestia całkowicie indywidualna – jednej osobie mieszkanie w szeregowcu będzie w pełni odpowiadało, inna natomiast nie będzie się w nim czuła komfortowo. Dlatego przed zakupem własnego segmentu warto skrupulatnie rozważyć wady i zalety tego rozwiązania!

Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz